PSK czy HST?

2020.08.20
Zastanawiasz się jakie drzwi tarasowe najlepiej będą pasować do Twojego domu? Masz wysokie wymagania co do ich jakości? Tradycyjne drzwi balkonowe coraz częściej ustępują miejsca systemom tarasowym.

Czym zastąpić drzwi balkonowe? W naszej ofercie znajdziesz konstrukcje HST i PSK. Są to luksusowe i łatwe w obsłudze systemy tarasowe, które podczas otwierania maksymalnie zaoszczędzą przestrzeń w pomieszczeniu. Dodatkowo umożliwiają o wiele lepsze doświetlenie wnętrza w porównaniu do klasycznych drzwi balkonowych.

 

Który system tarasowy wybrać?

Systemy PSK i HST mają kilka odmiennych cech. Jedną z głównych różnic jest rozmiar i waga konstrukcji, jakie możemy z nich wykonać. Korzystają z innych mechanizmów przesuwnych. Różni je także odporność na warunki atmosferyczne oraz cena, która wynika z kosztu wykorzystanych materiałów. Zarówno w drzwiach PSK, jak i HST istnieje możliwość zamontowania wkładki dwustronnej, dzięki czemu mogą one pełnić funkcję dodatkowych drzwi wejściowych.

 

Drzwi uchylno-przesuwne (PSK)

Drzwi PSK możemy wykonać w każdym z systemów okiennych, umożliwi to ujednolicenie wyglądu pomieszczenia. Polecamy to rozwiązanie, gdy okna i drzwi tarasowe znajdują się w sąsiedztwie. Drzwi uchylno-przesuwne przy otwieraniu należy uchylić, następnie odsunąć od ramy i przesunąć po prowadnicy. Dodatkową zaletą jest możliwość uchylenia ich w taki sam sposób jak uchylamy zwykłe okno.

 system tarasowy psk


Drzwi podnoszono-przesuwne (HST)

Konstrukcje HST są stabilne i łatwe w obsłudze. Są to drzwi podnoszono-przesuwne, co oznacza, że skrzydła konstrukcji są umieszczone na dwóch osobnych prowadnicach. Po przekręceniu klamki drzwi unoszą się o kilka milimetrów, zwalniają docisk uszczelki, co umożliwia przesunięcie skrzydła. W trakcie otwierania ruchoma część “chowa się” za elementem stałym. Drzwi podnoszono-przesuwne są dostępne także w wersji z napędem automatycznym oraz z progiem niestwarzającym barier (próg jest równy z podłogą).

 system tarasowy HST


Które wybrać?

Decydując się na drzwi tarasowe, zwróć uwagę na ich wielkość, funkcjonalność, tak by rzeczywiście odpowiadały Twoim wymaganiom. Jeśli zależy Ci na dużych przeszkleniach (nawet do 14m2 na jedno skrzydło) oraz łatwej obsłudze wybierz drzwi tarasowe HST, jednak pamiętaj, że wiąże się to z większymi kosztem. Atutem konstrukcji PSK jest niższa cena, możliwość uchylenia oraz dowolność wykonania ich w każdym z systemów okiennych. Zobacz także: Jak czyścić profile okienne?

Polecane artykuły

Pozostałe aktualności