Jak wybrać okna do domu

2020.08.25
...i zaoszczędzić sobie stresu oraz pieniędzy.

Okna to zdecydowanie jedna z najważniejszych inwestycji w domu jednorodzinnym. Prawidłowo zamontowane i konserwowane mogą być użytkowane nawet kilkadziesiąt lat.

 

Jeśli masz już działkę i wybrany projekt domu, czas na zaplanowanie okien! Mają one duży wpływ na to, czy dom będzie Twoim ulubionym miejscem na świecie.

 

Jak wybrać okno do domu jednorodzinnego?

 

 

Od czego zaczynamy? 

 

Lokalizacja budynku i jego otoczenie

Zastanów się, jaki widok chcesz mieć za oknem. Co znajduje się w sąsiedztwie budowanego domu? Ulica, dom sąsiada, park, Twój ogród? Planując rozkład pomieszczeń, weź pod uwagę widok, który będzie towarzyszyć ich użytkownikom. Łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, pokój gościnny, garderoba, gabinet, biblioteka, spiżarnia, składzik czy cokolwiek masz w planach - pomyśl o fragmentach otoczenia swojego domu jak o obrazie, na który będziesz z tych pomieszczeń patrzeć... Mamy to? Teraz pomożemy Ci oprawić Twoje obrazy.

 

Jak chcesz korzystać z pomieszczeń?

Zdecyduj, które okna powinny być jednocześnie drzwiami - tarasowymi lub balkonowymi, w których pomieszczeniach chcesz mieć największe przeszklenia, a w których wolisz mieć ograniczoną przezierność szyb (tzw. mleczne szyby, nie w pełni przezroczyste, polecamy przede wszystkim do łazienek, kotłowni i piwnic), a w których zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu okien przed ewentualnymi próbami włamania.

 

Północ, południe, wschód czy zachód?

Ile światła powinno wpadać do poszczególnych pomieszczeń? W których pomieszczeniach trzeba będzie się chronić przed zbyt silnym słońcem, a w których może brakować naturalnego światła? Nasi Doradcy ds. Stolarki Budowlanej chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem! 

Dopasowanie do architektury i stylu budynku

Teraz zastanów się, czy chcesz mieć okna z PVC, czy z aluminium. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy. 

Okna PVC to najbardziej ekonomiczny wybór. Dzięki szerokiej palecie oklein, m.in. łudząco oddających wygląd naturalnego drewna lub metali szlachetnych, można dopasować ich styl do każdego budynku. 

Najwięcej możliwości konstrukcyjnych mają profile aluminiowe - są wytrzymałe, trwałe, pozwalają na zastosowanie dużych przeszkleń. Okna aluminiowe polecamy przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz oraz do pomieszczeń, w których zależy Ci na ich dużym rozmiarze.


Błędy, za które płaci się dwa razy

- pierwszy raz podczas podjęcia błędnej decyzji, drugi raz podczas wymiany na lepsze rozwiązanie.

Są rzeczy, na których można zaoszczędzić. Niestety, w tej grupie są również takie, na których oszczędzać nie warto, ponieważ będą Cię irytować codziennie lub okażą się bardzo drogie przy próbie wymiany za kilka lat.

W wersji ekonomicznej możesz na przykład nie zdecydować się od razu na zakup rolet, żaluzji czy moskitier, ale poproś doradcę o zaplanowanie w Twoim domu takich rozwiązań, które będą mogły zostać uzupełnione w przyszłości. 

Nie zmienisz izolacyjności okien - wymiana pakietu szybowego na bardziej energooszczędny lub dźwiękoszczelny nie zawsze jest możliwa, a zawsze wiąże się z kosztami tylko nieznacznie niższymi niż przy zakupie nowych okien. Poza tym na szczelnych oknach zyskujesz przez cały okres ich użytkowania, ponieważ płacisz niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń.

 

Kilka uniwersalnych rad

 

  • Jeśli rolety, to tylko z napędem silnikowym, sterowane przyciskiem (włącznikiem), pilotem lub aplikacją. Tu nie warto oszczędzać. Wymiana systemu manualnego na automatyczny oznacza najczęściej konieczność wymiany całej rolety i doprowadzenia do okna kabla elektrycznego. Najczęściej wiąże się to z wykuwaniem otworów w ścianach.  • Planując taras, zapytaj o możliwość zabudowania go kiedyś jako oranżerii (tak, ogrody zimowe też mamy w swojej ofercie).
  • Największe przeszklenia uzyskasz przy oknach, których nie można otwierać ani uchylać (tzw. fix). Jeśli masz już zaplanowane jedno wyjście tarasowe (do tego polecamy nasze systemy tarasowe z aluminium), warto rozważyć również duże, stałe przeszklenie. Minusem tego rozwiązania jest utrudnione mycie, dlatego polecamy je przede wszystkim do pomieszczeń znajdujących się na parterze.
  • Szprosy dobrze wkomponowują się w projekty tradycyjne lub stylizowane na retro.

  • Mieszkasz przy ruchliwej drodze, w niewielkiej odległości od torów lub w dużym mieście? Hałas, który dociera do domu, znacząco wpłynie na Twój komfort życia. Rekomendujemy okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Standardowe okna posiadają współczynnik izolacyjności (Rw) na poziomie 33 dB. Okna, w których Rw wynosi co najmniej 36 dB sprawią, że do pomieszczenia trafi aż dwukrotnie mniej dźwięków z zewnątrz.
  • Do pokojów dziecięcych polecamy okna z bezpiecznymi szybami, które nawet po rozbiciu nie rozpryskują się i nie mogą zranić ostrymi odłamkami. Rozważ również klamkę z blokadą niepożądanego otwarcia.
  • Do sypialni polecamy rolety, ponieważ zapewniają największe zaciemnienie pomieszczeń. Do salonów i innych przestrzeni, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, rozważ żaluzje zewnętrzne, ponieważ umożliwiają łatwe sterowanie poziomem nasłonecznienia.
  • Okna są wieloletnią inwestycją, nie warto oszczędzać na ich montażu. Wykonanie go zgodnie z rekomendacjami producenta stolarki zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i gwarantuje długie, bezpieczne użytkowanie konstrukcji.


Zobacz także: PSK czy HST?

Polecane artykuły

Pozostałe aktualności