Tradycyjny montaż okna za pomocą pianki to technika, która powoli odchodzi do lamusa. Obecnie standardem staje się tzw. ciepły montaż okien. Wyjaśniamy, na czym polega i jakie są jego zalety.
Okna energooszczędne to takie, które potrafią skutecznie utrzymywać ciepło w pomieszczeniach. Jednym z czynników, który to umożliwia, jest właśnie zastosowanie ciepłego montażu okien. Nawet najlepsze okna mogą nas rozczarować, jeżeli sposób ich zamontowania nie spełnia najwyższych standardów.
Ciepły montaż okien — czym różni się od tradycyjnego?
Tradycyjna metoda montażu okien polega na wypełnieniu pianką poliuretanową przestrzeni, która znajduje się pomiędzy ościeżnicą a murem budynku. To znana i stosowana od wielu lat technika, jednak montowane w ten sposób okna energooszczędne są energooszczędne tylko z nazwy. Ten sposób montażu nie uchroni nas przed powstawaniem mostków termicznych, przez które uciekać będzie ciepło. Energooszczędność nie wynika zatem tylko z samych parametrów okien, ale również ze sposobu ich montażu.
Na czym zatem polega ciepły montaż okien? Wymaga on zastosowania trzech warstw izolacji, stąd również inne, bardziej fachowe określenie tej techniki: montaż warstwowy. Prócz standardowego elementu, czyli pianki, dodatkowe warstwy są tworzone przez dwie taśmy: paroprzepuszczalną i paroszczelną. Zapobiegają one przenikaniu do wnętrza pomieszczenia wody w razie obfitych opadów deszczu i mas powietrza nawet przy bardzo silnym wietrze. Ich zaletą jest nie tylko lepsza izolacja cieplna, ale także ochrona przed rozwojem pleśni i osadzaniem się wilgoci we wnęce okiennej.
Czemu warto zastosować montaż warstwowy?
Warstwowy montaż okien wykazuje nawet do 75% większą szczelność w porównaniu do montażu tradycyjnego. Dlatego oszczędności, które zyskamy dzięki mniejszym utratom ciepła z nawiązką zrekompensują nam jego wyższą cenę. Co więcej, spore możliwości daje nam również program Czyste Powietrze, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne.
Warto podkreślić, że znaczącą rolę do odegrania ma również ekipa monterska. Wykonanie montażu warstwowego jest nieco trudniejsze niż tradycyjnego, dlatego ważne, by zajęły się nim osoby, które znają się na rzeczy, np. certyfikowane ekipy Filplast.
Ciepły montaż okien krok po kroku
- Co najmniej 5 dni przed montażem okna należy wygładzić zaprawą murarską nierówności na powierzchni ościeży (jeśli występują), a także oczyścić i zagruntować gładkie powierzchnie, aby zwiększyć przyczepność kleju.
- Przed montażem wyciągamy skrzydło z ramy okiennej.
- Przykręcamy profil transportowy (śruby montowane przynajmniej co 30 cm).
- Po zewnętrznej stronie ramy okiennej kleimy taśmę paroprzepuszczalną, umieszczając pasek klejący w profilu okiennym – od spodu lub od strony lica – na ramie okiennej.
- Po wewnętrznej stronie ramy okiennej kleimy taśmę paroszczelną, umieszczając mocujący pasek klejący w profilu okiennym – od spodu lub od strony lica – na ramie okiennej.
- Przykręcamy kotwy do ramy okiennej.
- Okno z naklejonymi taśmami i przytwierdzonymi kotwami należy wstawić w otwór okienny, wypoziomować i wypionować, a następnie ustabilizować za pomocą klinów oraz klocków podporowych i dystansowych. Ramę należy zamontować poprzez przykręcenie kotew do ościeży.
- Powoli zrywając osłonę paska klejącego taśmy zewnętrznej, należy wygładzać i dociskać taśmę do muru. Jej powierzchnia powinna być gładka i ściśle przylegać do podłoża. Taśmę należy zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych w okresie wyznaczonym przez producenta taśmy.
- Wycieramy pył, który znajduje się na ościeży i ościeżnicy oraz delikatnie zwilżamy przestrzeń pomiędzy nimi. Następnie za pomocą pistoletu wypełniamy tę przestrzeń pianką poliuretanową. Szczelina dylatacyjna powinna mieć szerokość od 1,5 do 2 cm.
- Po utwardzeniu pianki, jej naddatek należy obciąć za pomocą ostrego noża. Pianki nie wolno odrywać, gdyż uszkodzi to jej strukturę i osłabi właściwości izolacyjne.
- Powoli zrywając osłonę paska klejącego taśmy wewnętrznej, należy wygładzać i dociskać taśmę do muru, uzyskując jej gładką powierzchnię, ściśle przylegającą do podłoża.
Montaż warstwowy najlepiej powierzyć specjalistom. Zgłoś się do nas i zapytaj o certyfikowaną ekipę Filplast.