Dostęp do światła słonecznego to jedna z najważniejszych kwestii związanych z rozkładem pomieszczeń w domu. W których pokojach lepiej sprawdzą się okna na wschód, a w których na zachód? Dowiedz się, jakie jest idealne rozmieszczenie okien!
Ekspozycja okien? Planujesz ją na lata
Rozmieszczenie okien względem stron świata to decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Powód jest prosty: zmiana raz zaplanowanego układu będzie zadaniem bardzo trudnym po zamontowaniu konstrukcji. Dlatego warto zawczasu się zorientować, ile światła słonecznego może trafić do poszczególnych pomieszczeń. W którym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się okna wychodzące na wschód, a w którym na zachód? A może powinny wychodzić na północ lub południe? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Okna na wschód
Lubisz aromat porannej kawy w jasnym i dobrze oświetlonym otoczeniu? Pierwsze promienie słońca zawsze padają od wschodu. Dlatego okna skierowane w tym kierunku będą świetnym rozwiązaniem właśnie w kuchni. Słońce od wschodu świeci stosunkowo krótko w ciągu całego dnia, więc promienie słoneczne nie będą mocno ogrzewać tego pomieszczenia. Jednak kuchnia, z racji przyrządzanych w niej posiłków, sama w sobie generuje sporo ciepła. W związku z tym dodatkowe światło nie jest tutaj tak istotne, jak w przypadku innych pomieszczeń. Warto przy okazji podkreślić, że w pomieszczeniach z oknami na wschód, najbardziej intensywne oświetlenie trwa do godzin południowych.
Jeżeli marzy nam się słońce, które budzi nas z samego rana, okna z ekspozycją na wschód mogą być dobrym rozwiązaniem również w sypialni. To miejsce, w którym przebywamy przecież głównie po to, żeby dobrze się wyspać. Dlatego naturalne oświetlenie w ciągu dnia nie jest tutaj niezbędne. Minimalizujemy też ryzyko zbytniego przegrzania sypialni w okresie letnich upałów.
Okna na zachód
Dzięki takiej ekspozycji możemy cieszyć się naturalnym oświetleniem do najpóźniejszych godzin, dlatego warto ulokować po zachodniej stronie domu taras i ogród. Duża ilość światła, która wpada przez drzwi tarasowe to mocny argument za tym, żeby umiejscowić również salon od strony zachodu. Minusem takiego rozwiązania jest nadmierne nagrzewanie pomieszczenia podczas cieplejszych dni, jednak dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie montaż żaluzji lub rolet.
Krótko mówiąc — ekspozycja zachodnia jest dobra w tych miejscach, w których potrzebujemy jak najdłużej naturalnego oświetlenia i gdzie spędzamy dużo czasu w ciągu dnia. Warto przy tym zaznaczyć, że do godzin południowych (a szczególnie rano) taka ekspozycja nie zapewni nam dużej ilości światła.
A może okna na południe?
Południe to kierunek, który zapewni najdłuższy okres nasłonecznienia podczas całego dnia. Dzięki temu zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych możemy liczyć na solidną dawkę światła. Z tego względu to optymalna ekspozycja okien do biura, gabinetu czy salonu. W porównaniu z kierunkiem zachodnim taka ekspozycja zapewni lepsze doświetlenie szczególnie w trakcie poranka. Wszystko zależy jednak od naszego trybu i czasu pracy — jeżeli nie pracujemy dłużej, niż do popołudnia, to okna skierowane na wschód mogą okazać się najlepszym wyborem.
Północ, czyli jak najmniej światła
Ekspozycja północna to zdecydowanie najzimniejszy kierunek, który przynosi najmniej światła. Dobrze sprawdzi się w kuchni, gdzie szczególnie podczas lata unikniemy nadmiernego nagrzewania. Najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach, w których temperatura może lub musi być niska, czyli np. w spiżarni lub w garażu. Nie brakuje także zwolenników okien na północ w sypialni. Jak dowodzą liczne badania, temperatura pomieszczenia, w którym sypiamy, powinna wynosić od 16 °C do 19 °C. Latem czy późną wiosną taki zakres może być trudny do osiągnięcia, kiedy nasze okna skierowane są w innych kierunkach, niż północny.
Wybierz optymalny układ
Sposób, w jaki rozmieścisz okna w swoim domu, zależy przede wszystkim od tego, jak będziesz korzystać z pomieszczeń. Jeśli np. nie przepadasz za intensywnym i długim oświetleniem, może salon od południa lub zachodu nie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem?
Poza tym stworzenie idealnego układu nie zawsze jest możliwe. Przy dużej ilości pomieszczeń często może nam nie starczyć miejsca dla wszystkich pokoi, które chcemy ulokować w ramach tej samej ekspozycji na światło dzienne. Poza tym w sąsiedztwie wysokich budynków czy lasu również możemy mieć kłopot z realizacją wymarzonego planu. Sedno to znalezienie złotego środka pomiędzy naszymi preferencjami i możliwościami.