Sezonowa regulacja okien jest niezbędna, jeśli chcemy zachować sprawność naszych okien na długie lata. Każdy niepokojący sygnał, np. skrzydło zahaczające o ramę, to znak, że powinniśmy jak najszybciej interweniować. Sprawdź krok po kroku, jak samodzielnie wyregulować okno PCV i obejrzyj nasz film instruktażowy.
Kiedy wykonać regulację okien?
Regulacja okien na zimę i lato, czyli dwa razy w roku, to niezbędna profilaktyka, która pozwoli utrzymać okna w dobrej kondycji przez wiele lat. Sezonowe i dobowe zmiany temperatur, wilgoć oraz codzienne użytkowanie okna prowadzą do stopniowego rozregulowania okuć okiennych. Nie każdy o tym pamięta, co może doprowadzić do poważniejszych usterek.
Nieszczelność okna, trudność z jego zamykaniem oraz problem z przekręcaniem klamki – to najczęstsze kłopoty, które mogą świadczyć o tym, że nasze okno wymaga jak najszybszej regulacji. Jego dalsze użytkowanie może doprowadzić do zniekształcenia elementów okuć i pogłębienia już istniejących problemów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadnięcia skrzydła z zawiasów.
Dużym kłopotem jest już sama nieszczelność, która prowadzi do dużych strat ciepła w trakcie zimniejszych miesięcy. Regulacja docisku okna zwiększy jego szczelność, co może znacznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie.
Na czym polega regulacja okien?
Mówiąc regulacja okien mamy na myśli regulację okuć, bo to one są newralgicznym elementem okna. Proces ten polega na odpowiednim ułożeniu skrzydła okiennego w stosunku do ramy okiennej. Okucia są usytuowane po obwodzie skrzydła i ramy. Możemy je ustawić w kierunkach: góra-dół, lewo-prawo, przód-tył. Należą one do tych elementów okna, które są najmniej widoczne, a przy zamkniętym oknie widać tylko ich niewielką część – klamkę i zawiasy. Nie rzucają się w oczy tak jak rama, skrzydło czy szyby. To jeden z powodów, który sprawia, że ich konserwacja jest często pomijana przez użytkowników.
Jak samodzielnie wykonać regulację okien PCV?
Regulacja okuć to czynność, do której nie musimy wzywać wyspecjalizowanej firmy zajmującej się serwisem okien. Po pierwsze – taka usługa wiąże się z opłatą, a po drugie – regulowanie okien jest na tyle prostą czynnością, że przy pomocy odpowiedniej instrukcji możemy wykonać ją sami.
Jak krok po kroku wygląda samodzielna regulacja okien?
- Uchyl okno.
- Zdejmij osłonkę z dolnego zawiasu, a następnie dokręć widoczną z góry śrubę regulacyjną. Wykorzystaj do tego klucz imbusowy 4 mm.
- Sprawdź, czy uchylanie i otwieranie okna następuje swobodnie. Jeżeli nie, to odkręć lub dokręć o pół obrotu śrubę regulacyjną.
- Zdejmij osłonkę z dolnej śruby i wyreguluj położenie skrzydła.
- Wyreguluj okucia w zawiasie górnym. Wtedy położenie skrzydła zmieni się po przekątnej.
- Sprawdź płynność domykania i uchylania okna. W razie potrzeby – powtórz przeprowadzone czynności.