Poszczególne modele okien mogą się od siebie bardzo różnić, nawet jeżeli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Najmniejsza część może mieć kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa lub energooszczędności całego budynku. Zostań okniarskim ekspertem i dowiedz się, jakie są elementy okna PCV!
Elementy okna – z czego składa się stolarka okienna
Okno składa się z dwóch głównych elementów: ramy i skrzydła. Każdy z nich składa się z profilu, okuć, uszczelek oraz wzmocnień stalowych. Skrzydło wyposażone jest dodatkowo w pakiet szybowy, listwę przyszybową i podkładki.
W pakiecie szybowym znajdziemy z kolei tafle szkła (dwie w pakiecie dwuszybowym i trzy w pakiecie trzyszybowym), a także gaz szlachetny (najczęściej argon, rzadziej krypton) i ramkę dystansową, które mieszczą się pomiędzy szybami.
Gaz szlachetny stosowany w oknach ma większą gęstość od powietrza, dzięki czemu wypełniony nim pakiet szybowy jest dobrym termoizolatorem pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną częścią budynku. Przewodność cieplna argonu jest o 33% niższa w porównaniu z powietrzem, natomiast przewodność kryptonu – o 64%.
Uszczelki okienne dzielimy na uszczelki przylgowe i przyszybowe. Uszczelki przylgowe znajdziemy zarówno w ramie, jak i skrzydle, natomiast uszczelki przyszybowe jedynie w skrzydle.
Warto także zaznaczyć, że większość elementów okuć mieści się w skrzydle. Okucia składają się z: okucia obwiedniowego, zawiasów, zaczepów antywyważeniowych oraz klamki.
Jaką funkcję pełnią poszczególne elementy okna?
Rama to najważniejszy element budowy okna. Składa się z profilu z tworzywa sztucznego (PCW – polichlorku winylu) wzmocnionego kształtownikami ze stali. Zadaniem ramy jest zapewnienie maksymalnej sztywności okna. Musi ona udźwignąć ciężar całej konstrukcji.
Skrzydło jest ruchomą częścią okna. To właśnie tę część konstrukcji otwieramy lub uchylamy. Skrzydło również składa się z profilu z tworzywa sztucznego oraz wzmocnień stalowych.
Profile okienne, zarówno te, z których zbudowana jest rama, jak i skrzydło, mają budowę komorową. Im więcej jest komór powietrznych w profilu, tym okno będzie bardziej energooszczędne.
Uszczelki wpływają na izolację akustyczną i termiczną okna. Zabezpieczają przed dostawaniem się do pomieszczenia wiatru, wilgoci, hałasu i kurzu. Uszczelki dzielimy na przylgowe i przyszybowe.
Listwa przyszybowa jest zamontowana po wewnętrznej stronie skrzydła, na całym obwodzie. To element, który zabezpiecza szybę przed wypadnięciem ze skrzydła.
Pakiet szybowy składa się najczęściej z trzech tafli szkła, ramek dystansowych między nimi oraz gazu szlachetnego znajdującego się w przestrzeni pomiędzy szybami. Co istotne, przestrzeń między taflami szkła jest hermetycznie zamknięta. Każdy z tych elementów pakietu szybowego ma ogromne znaczenie dla parametrów cieplnych całego okna.
Ramka dystansowa. Zadaniem ramki dystansowej jest utrzymywanie szyby w ramie okiennej w stabilnej, bezpiecznej pozycji. Ramki dystansowe mogą być wykonane z aluminium lub tworzywa. Jeżeli chcemy wybrać rozwiązania bardziej energooszczędne, powinniśmy zwrócić nasz wzrok w kierunku okien z tzw. ciepłymi ramkami dystansowymi, czyli wykonanymi z tworzywa.
Podkładki szklarskie i wyrównawcze to elementy, które zapewniają właściwe położenie szyb w trakcie szklenia oraz prawidłowe przenoszenie ich ciężaru na profil skrzydła.
Precyzyjnych informacji na temat terminologii dotyczącej budowy okna dostarcza norma PN-EN 12519:2018.
Rodzaje szyb w oknach
W oknach rozróżniamy m.in. szyby:
- termoizolacyjne
- akustyczne (dźwiękoszczelne)
- bezpieczne
- przeciwsłoneczne
- ornamentowe
Termoizolacyjne
Przeciwsłoneczne
Bezpieczne
Akustyczne
Przykłady szyb ornamentowych (dekoracyjnych):
Różnice między poszczególnymi rodzajami szyb są często niemożliwe do wychwycenia gołym okiem. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o szybach okiennych.
Co to jest okucie okna?
Okucie umożliwia otwieranie i zamykanie okna, a także jego ustawianie w pozycji uchylnej. Okucia sterowane są najczęściej za pomocą klamki, ale możemy wyposażyć je też w automatykę i sterować nimi np. za pomocą pilota. Po zamknięciu okna, okucia ryglują skrzydło w kilku miejscach na jego obwodzie. Jednak w zależności od klasy bezpieczeństwa okna, może to być nawet kilkanaście miejsc. Dodatkowo niektóre okucia umożliwiają zaryglowanie okna i równoczesne mikrorozszczelnienie, dzięki czemu dom ma zapewnioną stałą wentylację.
Większość elementów okucia jest niewidoczna przy zamkniętym oknie. W tej pozycji widoczne są jedynie klamki i zawiasy. W niektórych modelach okien zawiasy są również ukryte w ramie.
Okna mogą być wyposażone również w okucia antywłamaniowe, które składają się z dodatkowych zaczepów antywyważeniowych i trzpieni ryglujących w kształcie grzybka. Połączenie takiego zaczepu i trzpienia tworzy tzw. punkt antywyważeniowy – im jest ich więcej na obwodzie okna, tym trudniej jest je wyważyć.
Planujesz montaż stolarki okiennej? Dowiedz się więcej na temat okien, które będą pasowały do Twojego domu – skontaktuj się z naszym specjalistą lub wypełnij formularz poniżej.