Co to są szprosy okienne?
Szprosy do okien to listwy dekoracyjne, które dzielą optycznie szybę na mniejsze elementy, nadając stolarce okiennej klasyczny lub loftowy wygląd.
Szprosy najczęściej stosowane są w klasycznych aranżacjach – retro lub rustykalnych. Montowane w oknach stylizowanych na tradycyjne, nawiązują do dawnych konstrukcji drewnianych z mniejszymi szybami niż stosowane obecnie. Dobrze sprawdzą się w budynkach zabytkowych, dworkach, kamienicach czy pałacach.
W nowoczesnej architekturze szprosy dobrze komponują się z loftami czy przestrzeniami o industrialnym charakterze.
Rodzaje szprosów do okien
Istnieje kilka rodzajów szprosów – naklejane, międzyszybowe, wiedeńskie oraz konstrukcyjne. Różnią się one sposobem montażu, funkcjonalnością i wpływem na parametry użytkowe okna. Poniżej przedstawiamy szczegółową charakterystykę każdego z nich.
- Szprosy naklejane
Są na trwałe montowane na powierzchni szyby i zazwyczaj są wykonane z tego samego materiału, co stolarka okienna. Dzięki szprosom naklejanym możemy uzyskać efekt tradycyjnych okien wielodzielnych, co doskonale sprawdzi się w budynkach o klasycznej architekturze i obiektach objętych nadzorem konserwatorskim. Istotną zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że nie wpływają one na parametry cieplne i akustyczne okien.
- Szprosy międzyszybowe
Szprosy międzyszybowe znajdują się wewnątrz pakietu szybowego, między taflami szkła. Dzięki temu są chronione przed działaniem warunków atmosferycznych i zabrudzeniami, co znacząco ułatwia pielęgnację i czyszczenie okna. Pomimo tego, że szprosy międzyszybowe nie dzielą fizycznie szyb, ich obecność powoduje spadki izolacyjności cieplnej okna nawet o 0,3 W/m2K. Z uwagi na możliwość wibrowania i nieprzyjemnego brzęczenia szprosów, stosowanie tych elementów dekoracyjnych nie jest zalecane w miejscach o wysokim natężeniu hałasu, np. przy torach kolejowych. Warto również pamiętać o ryzyku deformacji lub odbarwień szprosów pod wpływem silnego nasłonecznienia.
- Szprosy wiedeńskie
Szprosy wiedeńskie (inaczej duplex) to kombinacja szprosów naklejanych i międzyszybowych. Szprosy wiedeńskie są naklejane po obu stronach pakietów szybowych oraz są umieszczone w przestrzeni międzyszybowej. Elementy naklejane na szybie są łatwe w konserwacji i czyszczeniu.
Niestety, szprosy wiedeńskie również powodują obniżenie izolacyjności termicznej okna, a dodatkowo elementy umieszczone wewnątrz pakietu szybowego są narażone na wibracje pod wpływem hałasu i deformacje z powodu wysokiej temperatury.
- Szprosy konstrukcyjne
Szprosy konstrukcyjne nie są tylko dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, tylko faktycznie dzielą szyby. Tworzą osobne panele szklane pomiędzy profilami i pełnią funkcję nośną, czyli są integralną częścią okna. Ich zastosowanie może być wymagane przy remontach czy renowacjach zabytków, gdyż często decydują o zachowaniu zgodności z historycznym charakterem budynku. Podobnie jak szprosy międzyszybowe czy wiedeńskie powodują pogorszenie parametrów cieplnych okna, jednak nie są podatne na odkształcenia termiczne czy wibracje. Pod względem konstrukcyjnym to właśnie ten rodzaj szprosów najbardziej nawiązuje do klasycznej stolarki drewnianej.
Które szprosy wybrać?
Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze okna zachowają dobre parametry izolacyjne i spełnią kryteria w programach dofinansowania okien, np. w ramach programu Czyste Powietrze, szprosy naklejane są tutaj najlepszym wyborem. To pewien kompromis pomiędzy funkcjonalnością a estetyką.
Jeśli zależy nam przede wszystkim na efekcie wizualnym, wiernym odwzorowaniu stylu klasycznych drewnianych okien, najlepszym rozwiązaniem wydają się być szprosy wiedeńskie oraz konstrukcyjne.
Szprosy międzyszybowe mają z kolei jedną istotną zaletę – nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, co oznacza, że mycie okien przebiega tak samo sprawnie, jak w przypadku standardowej stolarki. Warto jednak pamiętać o niższych parametrach cieplnych okna oraz ryzyku odkształceń i wibrowania szprosów.
Więcej o oknach ozdobnych i stolarce zabytkowej przeczytasz tutaj.
Jeśli nadal nie masz pewności co do wyboru szprosów, skontaktuj się z naszym specjalistą, który doradzi dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Kliknij link lub wypełnij formularz poniżej: