Energooszczędne okna w segmencie domów jednorodzinnych stają się powoli standardem. Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony szybko rosną ceny energii, a z drugiej powstają kolejne regulacje prawne mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Rośnie również świadomość inwestorów o korzyściach, które wynikają z tego rozwiązania. Bardziej energooszczędna stolarka okienna to w efekcie mniejsze zużycie energii, a to z kolei oznacza mniejsze koszty.
Co to są okna energooszczędne?
Okna energooszczędne to okna o niskich wskaźnikach przepuszczalności ciepła. Oznacza to, że są zaprojektowane specjalnie po to, aby maksymalnie wydajnie zatrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz. Dodatkowo, okna takie lepiej chronią także przed zimnem, gorącem oraz wilgocią z zewnątrz. Zwykle składają się one z większej ilości komór izolacyjnych w profilu okiennym, potrójnych pakietów szybowych, dodatkowych uszczelek i innych rozwiązań, które zwiększają ich termoizolacyjność. Należy pamiętać, że ważny jest również sposób montażu – tak zwany ciepły montaż pozwala na maksymalne wykorzystanie fabrycznych właściwości izolacyjnych okien w późniejszym użytkowaniu.
Uw, Ug i Uf – co oznaczają te skróty? Parametry okien energooszczędnych
Wszystkie okna, rolety i drzwi mają właściwości termoizolacyjne o różnej wielkości. Poziom tych zabezpieczeń przed przenikaniem ciepła określa wskaźnik U. Krótko mówiąc, wysokość wskaźnika oznacza, jak duże jest natężenie przepływu ciepła w wyniku różnicy temperatur w środku i na zewnątrz budynku. Tym samym konstrukcje o najniższym wskaźniku U są najbardziej energooszczędne.
Dla okien określa się trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła:
Uw – współczynnik przenikalności cieplnej całego okna (od ang. windows – okno)
Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby (od ang. glass – szyba)
Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej (od ang. frame – rama)
Warto wiedzieć
Szczelne okna posiadają najlepsze parametry cieplne tylko wtedy, gdy są dobrze wyregulowane. Sprawdź, jak odpowiednio wykonać regulację okien.
Oszczędność – ograniczasz koszty ogrzewania i klimatyzacji
Największą zaletą energooszczędnych okien są niższe rachunki za energię. Ściśle mówiąc, oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu mogą sięgać nawet 30% rocznie. Zależy to rzecz jasna od jakości zastosowanych rozwiązań i standardu okien przed modernizacją.
Oprócz oczywistych korzyści w zakresie oszczędności, energooszczędne okna mogą również pomóc zmniejszyć poziom hałasu, która dociera do domu z zewnątrz. Co również ważne, rozwiązanie to potrafi również zwiększyć wartość domu. Tym samym, podczas sprzedaży, w cenie nieruchomości można z powodzeniem odzyskać sporą część kosztu wymiany okien. Ostatecznie, w połączeniu z oszczędnościami na rachunkach stanowi to solidny argument dla takiej modernizacji. W kontekście sprzedaży nieruchomości warto pamiętać o obowiązku wyrobienia świadectwa energetycznego budynku. Więcej o tym dokumencie piszemy tutaj.
Oszczędzając energię, dbasz o środowisko
Ograniczając poziom zużycia energii w gospodarstwie domowym, oszczędzasz nie tylko pieniądze. Równie ważny jest fakt, że mniejsze zużycie energii, to mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Na dłuższą metę oznacza to czystsze powietrze, a w efekcie lepszą jakość życia. Należy pamiętać, że nawet ponad 40% zanieczyszczeń w Polsce wytwarzane jest podczas produkcji ciepła dla gospodarstw domowych1. Podsumowując, szczelne, energooszczędne okna i akcesoria pozwalają na ograniczenie ilości zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwo domowe.
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając okna energooszczędne.
Jednym z najważniejszych jest pakiet szybowy. Według nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku, w oknach umieszczonych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła (Uw) nie może przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Tak się składa, że jedynym sposobem, aby osiągnąć takie parametry, jest zastosowanie w oknach pakietów trzyszybowych. Istotną rolę w uzyskaniu pożądanych właściwości termoizolacyjnych pełnią również ramki dystansowe znajdujące się wewnątrz pakietów szybowych. Powinny cechować się jak najwyższą wydajnością cieplną oraz być w stanie utrzymać ją przez lata użytkowania. Ważna jest również liczba komór w profilu okiennym, a także głębokość zabudowy.
Wymagania te spełniają okna ClimaStar 82. Okna te charakteryzują się najwyższymi parametrami izolacji cieplnej i akustycznej. Ze względu na powyższe właściwości są one szczególnie polecane do domów energooszczędnych.
Okna energooszczędne a możliwość uzyskania dofinansowania
Planując inwestycję w poprawę energooszczędności swojego domu, warto pamiętać o możliwościach uzyskania dofinansowania na takie działania. Mając to na uwadze, warto wspomnieć, że obecnie można starać się o dotację w ramach programu “Czyste Powietrze”. Jego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła, a także zwiększenie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W ramach tego programu można uzyskać dotację w wysokości nawet 79 tysięcy złotych. Wysokość kwoty dofinansowania zależy od dochodu i zakresu wykonanych prac termomodernizacyjnych.
Więcej na temat programu dowiesz się w osobnym artykule – Czyste Powietrze.
1 Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 2013 – 2014 w układzie klasyfikacji SNAP i NFR, Raport podstawowy; Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2016.