Wybór osłon przeciwsłonecznych może być jedną z trudniejszych decyzji przy remoncie czy budowie domu. Zastosowanie rolet, screenów i żaluzji jest istotne z punktu widzenia bilansu energetycznego budynku i przyczynia się do mniejszych rachunków za prąd. Bez nich trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom pasywny czy zeroenergetyczny. Wybór optymalnego rozwiązania należy dopasować do potrzeb i oczekiwań domowników. Rolety i screeny pozwalają np. uzyskać w pomieszczeniach niemal pełne zaciemnienie. Żaluzje dają z kolei możliwość wyboru konta nachylenia lameli i tym samym regulacji natężenia światła.
Trzeba oczywiście również pamiętać, że każdy z systemów zasłaniania okien należy wybrać na odpowiednio wczesnym etapie budowy, by nie naruszać struktury budynku podczas montażu.
Rolety
To najczęściej wybierane rozwiązanie przez inwestorów prywatnych. Rolety zewnętrzne doskonale zaciemniają pomieszczenie i są dodatkową warstwą izolującą pomieszczenie. W zimie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku, a w lecie sprawdzą się jako bariera przed upalnym powietrzem i silnym nasłonecznieniem. Dodatkowo zapewniają zwiększenie komfortu akustycznego – tłumią hałas docierający z zewnątrz.
Są również odporne na warunki atmosferyczne – silne wiatry czy obfite deszcze. Jednak niektóre modele wymagają zaplanowania ich montażu już na etapie projektu budynku. W innym wypadku konieczne może być wykuwanie bruzd w ścianach. Na tym etapie trzeba też podjąć decyzję, czy skrzynka, w której chowa się roleta, ma być widoczna, czy powinna zostać schowana pod elewacją. Maksymalna powierzchnia konstrukcji to 7 m2, przy czym jej długość lub szerokość nie może przekroczyć 3 m. To oznacza, że rozmiar największej rolety może wynieść np. 3 m x 2,33 m.
Rolety zewnętrzne poza swoją podstawową funkcją zaciemniania zapewniają również dodatkowo izolację termiczną i akustyczną. W ofercie Filplast mamy zarówno rolety naokienne, jak i rolety naelewacyjne. Różnią się one miejscem i sposobem ich montażu oraz poziomem ochrony przed utratą ciepła.
Żaluzje
Żaluzje zewnętrzne to nowoczesna i elegancka alternatywa dla rolet. To coraz częściej wybierane rozwiązanie również przez prywatnych inwestorów do domów jednorodzinnych. Sprawdzą się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w biurowcach, hotelach oraz restauracjach. Rekomendujemy to rozwiązanie również do osłony bardzo dużych przeszkleń. Maksymalny rozmiar konstrukcji to nawet 4,5 m x 3,5 m.
Żaluzje umożliwiają samodzielne dostosowanie odpowiadającego nam kąta nachylenia lameli. Dzięki temu to użytkownicy sami decydują o stopniu nasłonecznienia pomieszczeń. Żaluzje fasadowe zapewniają prywatność osobom przebywającym w pomieszczaniu, a jednocześnie dają komfort optyczny i termiczny.
Żaluzje są mniej odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne niż rolety, dlatego powinny być wyposażone w czujnik pogodowy. Prosta i lekka konstrukcja żaluzji umożliwia wykorzystanie ich w przypadku dużych przeszkleń.
Rolety screen
Rolety typu screen są wykonane ze specjalistycznej, odpornej na warunki atmosferyczne tkaniny produkowanej z PVC i włókna szklanego. Odbijają lub pochłaniają większość światła, które pada na okna. Zachowują przy tym pewien stopień przezierności, co sprawia, że w dalszym ciągu mamy dostęp do naturalnego światła. To idealne połączenie – słońce “nie razi” i w żaden sposób nie przeszkadza. Zaciągnięta roleta powoduje, że natężenie światła, które wpada do pomieszczenia, jest rozłożone równomiernie w każdym miejscu. Dzięki temu możemy np. wygodnie pracować przy komputerze lub oglądać telewizję, ponieważ na ekranie nie pojawią się refleksy.
Tkanina zastosowana w roletach screen prawie całkowicie ogranicza promieniowanie cieplne. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów klimatyzacji i utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń podczas gorących dni. Materiał w roletach screen cechuje się także zwiększoną odpornością na działanie wiatru oraz może pełnić funkcję moskitiery.
Standardowe rolety pozwalają uzyskać w pomieszczeniach niemal pełne zaciemnienie. Żaluzje umożliwiają wybór konta nachylenia lameli i regulację natężenia światła. Rolety typu screen są natomiast w pewnym stopniu przezierne (w ofercie Filplast znajdują się screeny o dwóch stopniach przezierności do wyboru).
Żaluzje można zastosować do większych przeszkleń. Rolety standardowe pozwalają uzyskać wyższe parametry cieplne i są bardziej odporne niż żaluzje na działanie silnego wiatru, deszczu oraz zmiany temperatur.
Rolety mają większe ograniczenia w zastosowaniu ze względu na wymogi montażu. Żaluzje montuje się bezpośrednio na fasadzie i można je zastosować do każdego typu stolarki okiennej.
Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą być montowane w nowo powstających budynkach oraz w tych poddawanych renowacji. Decyzję „rolety czy żaluzje” najlepiej podjąć, biorąc pod uwagę przede wszystkim funkcję pomieszczenia. Tam, gdzie zależy nam na pełnym zaciemnieniu, np. w sypialni, polecamy standardowe rolety. Z kolei żaluzje oraz rolety typu screen świetnie sprawdzą się w salonie, gdzie wyeliminujemy zbyt silne nasłonecznienie i zachowamy jednocześnie dostęp do naturalnego światła.
Podsumowując, połączenie wszystkich rozwiązań w zależności od pomieszczeń może być najlepszym pomysłem dla naszego domu. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej możemy idealnie dopasować różne rodzaje osłon do każdego z pokojów.
Twoja decyzja padła na żaluzje fasadowe? Sprawdź, który rodzaj będzie odpowiedni do Twojego domu lub biura.
A co z osłonami tarasowymi? Jeśli szukasz wymarzonej ochrony przeciwsłonecznej na tarasie, sprawdź tutaj, jak podjąć właściwą decyzję.