W okresie zimy bardzo często zdarza się, że okna są zaparowane. Parowanie szyb to problem nie tylko estetyczny. Do głównych przyczyn powstania tego zjawiska zaliczyć można między innymi zbyt szczelną stolarkę i nieodpowiednią wentylację. O czym więc świadczy zjawisko i w jaki sposób można mu przeciwdziałać? Czy konieczna jest wymiana okien? W jakim przypadku para na oknach będzie zjawiskiem naturalnym, a kiedy będzie oznaczało wady konstrukcji?
Dlaczego okna parują?
Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Zasadniczo jest to jednak zjawisko związane z różnicą temperatur, jakie panują po zewnętrznej i po wewnętrznej stronie okna. Parowanie może wynikać również z nieodpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Bardzo często zjawisko pary wodnej zauważyć można na oknach w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Szczelne okna, które powodują brak możliwości wymiany powietrza, często parują. Zjawisko to zaostrzać się będzie również przy braku odpowiedniej wentylacji. Takie czynności jak gotowanie czy branie prysznica będzie podnosiło nieco poziom wilgotności, przez co na oknach będą pojawiały się kropelki. Warto jednak pamiętać, że w naturalnych warunkach okno po pewnym czasie powinno wyglądać już tak jak zwykle. Jeżeli jednak na szybie pojawia się skroplona woda, chociaż nie ma do tego podstaw, wówczas trzeba rozważyć inne opcje.
Rodzaje parowania na oknie
Parowanie szyb od zewnątrz
Skraplanie wody to zjawisko zauważane najczęściej po zewnętrznej stronie szyby. Oznacza ono niezwykle wysoką termoizolację cieplną szybzespolonych. Parowanie okien od strony zewnętrznej oznacza, że na zewnątrz pomieszczenia przedostanie się zaledwie niewielka ilość ciepła, które znajduje się wewnątrz budynku. Wilgoć pod postacią pary wodnej skrapla się po zewnętrznej stronie szyby, gdyż jest ona zimna. Zazwyczaj widok zaparowanych szyb od zewnątrz widoczny jest w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Często są to okolice nadmorskie lub takie, które zlokalizowane są przy dużych zbiornikach wodnych, w których powietrze może ogrzewać się dużo szybciej, niż szyby okienne. Osiadaniu się rosy na zewnętrznej stronie okna sprzyja również otwarta przestrzeń.
Parowanie szyb od wewnątrz
Zjawisko pary wodnej po wewnętrznej stronie okna zazwyczaj nie jest obserwacją, jaką można dostrzec na nowoczesnych oknach, a raczej na oknach starszego typu. Również w tym przypadku pojawienie się rosy na szybie nie oznacza ich wady, a wysoką szczelność. Przyczyny tego zjawiska tkwią w nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia, która sprawia, że woda osadza się na oknach, a para wodna nie ma ujścia. Powietrze o dużej wilgotności powstałe w wyniku prania, gotowania, czy innych, podobnych czynności nie jest w stanie wydostać się z pomieszczenia, przez co kumuluje się na powierzchni szyb od wewnętrznej strony, gdyż jest to najchłodniejsze miejsce. W celu uniknięcia tego problemu warto zamontować specjalne nawiewniki, które pomagają w pozbyciu się nadmiernego zawilgocenia pomieszczenia. Będą one jednak działać prawidłowo tylko w sytuacji, gdy sprawna będzie reszta instalacji wentylacyjnej w budynku. Warto pamiętać, że parowaniu szyb sprzyjają również procesy oddychania pomalowanych świeżo ścian oraz stropów. Często jest to wynik źle zaizolowanych murów przed wilgocią.
Parowanie szyb od środka
Okna trzyszybowe lub dwuszybowe mogą parować od środka. To zjawisko niezwykle frustrujące, gdyż pary nie można w takim przypadku w żaden sposób usunąć. Co jednak oznacza para wodna pomiędzy szybami? Oznacza to, że konstrukcja okna w jakimś miejscu została naruszona lub uszkodzona. To naturalne w przypadku zużytych okien. W takim przypadku do przestrzeni szybowych, w których zwykle znajduje się gaz, dostała się para wodna, która skrapla się na szybach. Naprawa okien może okazać się nieopłacalna. Konieczna jest ich wymiana, gdyż awaria wskazuje na to, iż okna utraciły swoje zdolności termoizolacyjne. Para osadzająca się na szybie pozostawia zacieki, których nie można wyczyścić, dlatego okna po pewnym czasie wyglądają bardzo nieestetycznie.
Sposoby na zaparowane okna
Oprócz regularnego wietrzenia pomieszczenia, pary wodnej można pozbyć się również na kilka innych sposobów. Pierwszym z nich jest zainstalowanie klimatyzacji lub wentylacji w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza. Wiemy już, że parowanie zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie okna jest naturalne, a powodem do niepokoju są okna, w których para wodna osadza się pomiędzy szybami.
Okna z nawiewnikami
Kupując nowe okna podczas budowy domu lub wymiany starych okien, warto również przemyśleć kwestie związane z dokupieniem specjalnych nawiewników. Tego typu urządzenia montowane są w ścianach lub na okach. Wyróżnić można zasadniczo trzy rodzaje nawiewników, do których należą:
- Nawiewniki higrosterowane – Działają w sposób automatyczny. Specjalna taśma poliamidowa stanowi czujnik, który uruchamia system w momencie wykrycia zmian poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Można powiedzieć, że pomieszczenie wentylowane jest w sposób automatyczny, niewymagający ręcznego wspomagania i obsługi.
- Nawiewniki ciśnieniowe – Zwane są również nawiewnikami samoregulującymi. Do ich zadań należy regulacja różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Im różnica ta jest większa, tym napływ powietrza będzie większy.
- Nawiewniki sterowane ręcznie – W przypadku tego rodzaju nawiewników, to użytkownik reguluje czas pracy i wydajność urządzenia. Niestety jest to niezbyt skuteczny rodzaj pomocy w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza.
Montaż grzejników pod oknami
Dlaczego grzejniki najczęściej montuje się pod oknami? Dlatego, że dostarczają one tyle ciepła, że są w stanie ogrzać i osuszyć szyby. Niestety w wielu przypadkach nie likwidują one zjawiska kondensacji w sposób całkowity. Należy pamiętać o tym, aby na grzejnikach nie wywieszać mokrych ręczników, gdyż może to doprowadzić do zupełnie odwrotnego zjawiska! To skuteczny sposób walki z nadmierną wilgotnością powietrza zwłaszcza na poddaszach, gdzie umieszczane są okna dachowe, gdyż ciepło od razu dociera do szyby.
Żaluzje oraz rolety
W niektórych przypadkach parowaniu mogą zapobiegać różnego rodzaju żaluzje oraz rolety. Zwiększają one właściwości izolacyjne okna, przez co para wodna nie osiada się tak często, jak bez ich zamontowania.
Zakup odpowiednich okien
W przypadku chęci wymiany okien lub wyboru nowych egzemplarzy do dopiero powstałego domu, należy pamiętać o tym, że okno powinno cechować się odpowiednimi parametrami, a zwłaszcza odpowiednim poziomem współczynnika przenikania ciepła (Uw). Parametr ten określa ilość przenikania ciepła przez przegrody termiczne. Im mniejsza jest wartość współczynnika, tym lepsza jest izolacyjność cieplna przegrody. W przypadku dobrej jakości okien, Uw powinno być wyższe niż 1,1 W/(m²K). Oznacza to, że wartość większa niż ta może oznaczać niską termoizolacyjność przegrody, co w przyszłości może skutkować ich wymianą lub koniecznością stosowania dodatkowego ogrzewania pomieszczenia z powodu chłodu przedostającego się z zewnątrz.