Prawidłowe odprowadzanie wód opadowych spod okien i drzwi tarasowych oraz izolacja fundamentów przed wilgocią mogą uchronić nas przed zalaniem domu i wykwitem pleśni. Wyjaśniamy, jak uniknąć przykrych konsekwencji źle wykonanej izolacji.
Zachowanie ciągłości izolacji – od fundamentów, przez elewację, aż po dach – to warunek konieczny, by zapewnić szczelność przeciwko wodom opadowym i wilgoci pochodzącej z gruntu. Ważne jest tutaj odizolowanie fundamentów za pomocą folii kubełkowych lub mas bitumicznych oraz wykonanie izolacji poziomej, która zapobiega nasiąkaniu ścian zewnętrznych i działowych.
Niezwykle istotne jest również uszczelnienie dolnej części okien lub drzwi tarasowych. Niestety, częstym błędem spotykanym na placu budowy jest usuwanie izolacji poziomej w otworach okiennych. Powoduje to nasiąkanie wilgocią szczelin dylatacyjnych wypełnionych pianką niskoprężną lub innym materiałem izolacyjnym. W przypadku montażu okien na wykonanych wcześniej podmurówkach izolacja pozioma powinna znajdować się na podmurowaniu.
Jakie mogą być konsekwencje nieodpowiednio wykonanej izolacji okna tarasowego?
Do naszego domu lub mieszkania wedrze się woda opadowa, która spowoduje wykwit pleśni i grzybów, co z kolei może zaszkodzić zdrowiu domowników.
Hydroizolacja okien za pomocą fartucha EPDM
Uszczelnienie okna tarasowego wykonywane jest poprzez nałożenie membrany wodoszczelnej oraz wyklejenie fartucha EPDM. Fartuch należy przykleić do podwaliny tak, aby była ona lekko cofnięta od krawędzi okna. W przypadku standardowej stolarki izolacji dokonuje się poprzez montaż parapetu zewnętrznego. Istotne jest, by został on umieszczony pod odpowiednim kątem i wsunięty pod okno.
Odprowadzenie wody opadowej
Poprawne wykonanie izolacji połączenia części progowej konstrukcji z murem nie rozwiązuje w pełni problemu drenażu wody opadowej, która powinna zostać również odprowadzona spod konstrukcji budynku. I tutaj zastosowanie znajdują rury drenażowe, które powinny być umiejscowione wokół budynku i obsypane odpowiednim kruszywem.
Odwodnienia okien PVC, ALU i HST
W oknach PVC odwodnienia umiejscowione są od strony czoła konstrukcji, a w przypadku stolarki aluminiowej – również w jej dolnej części. Z kolei w drzwiach tarasowych (HST) istnieje możliwość zastosowania odwodnienia liniowego, które odpowiednio połączone z drenażem, odprowadza wodę opadową spod konstrukcji.
Odpowiednie odprowadzanie wody opadowej jest szczególnie istotne w przypadku stolarki aluminiowej, gdyż zarówno odwodnienia czołowe, jak i dolne znajdują się tutaj poniżej linii tarasu. Ważne w tym wypadku jest zastosowanie szczeliny pomiędzy progiem a tarasem, która pozwoli spłynąć wodzie do drenażu znajdującego się pod płytą tarasu.