Zabrudzone szyby to nie tylko uciążliwość dla domowników, ale także kiepska wizytówka naszego domu. Kiedy jednak w końcu zabierzemy się za mycie okien, warto wiedzieć, czego powinniśmy unikać i na co zwracać szczególną uwagę. Podpowiadamy, jak myć okna z różnych zabrudzeń i zarazem ich nie uszkodzić.
Czym myć szyby okienne?
Mycie okien powinniśmy wykonywać przy użyciu łagodnych środków czyszczących, gąbek, ściągaczek do wody lub szmatek oraz wody. Jeżeli okaże się, że usunięcie zabrudzeń na szybie to jednak „wyższa szkoła jazdy”, być może trzeba będzie sięgnąć po mniej oczywiste środki. Ślady po farbach, kleju czy kredkach, którymi np. bawiły się dzieci, nie są w końcu łatwe do usunięcia. Wtedy należy pamiętać, że w żadnym razie nie powinniśmy używać kwasów, ostrych narzędzi oraz materiałów ściernych! Mogą one powodować trwałe uszkodzenia szyby. I choć czasem wydaje się, że może to być najprostszy sposób na usunięcie tego typu zabrudzeń, to w trosce o nasze okna warto pozbyć się tej metody z naszego „repertuaru”.
Jak myć okna w takiej sytuacji? Trudne do usunięcia zabrudzenia można usunąć przy pomocy odpowiednich rozpuszczalników, tj. spirytusu, acetonu lub benzyny. Tak wyczyszczoną powierzchnię należy dokładnie przemyć wodą. Musimy jednak zachować ostrożność — nie powinniśmy dopuszczać do stykania się rozpuszczalnika z gumowymi uszczelkami przy krawędziach szyby. Taki kontakt może doprowadzić do ich uszkodzenia, o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Warto przy tej okazji przypomnieć o konserwacji uszczelek. Powinny być one co pół roku powlekane środkiem konserwującym, np. olejem silikonowym, co wydłuży ich żywotność.

Mycie okien – czyszczenie profili PCV
Do czyszczenia gładkich powierzchni skrzydeł i ram okiennych można używać ciepłej wody lub ogólnodostępnych łagodnych środków myjących, które następnie powinniśmy zmyć wodą. Nie stosuj proszków do szorowania, drucianych szczotek, gąbek z drutami, ani środków czyszczących z agresywnymi składnikami.
Polecane środki do czyszczenia:
- Płyn do mycia naczyń
- Łagodny płyn czyszczący
- Bezalkoholowy płyn do mycia okien
- Woda
Nie należy używać środków:
- Z aromatem pomarańczowym lub cytrynowym
- Zawierającymi amoniak, siarkę czy piasek
- Niszczących powierzchnię (rozcieńczalniki, benzyna, alkohol, kwas octowy)
Czyszczenie okuć okiennych
Okucia to newralgiczne elementy okien, na które szczególnie powinniśmy zwracać uwagę w trakcie wszelkiego rodzaju remontów. Musimy wtedy uważać, aby żadna z części okuć nie została zanieczyszczona resztkami cementu, wapna czy zaprawy murarskiej.
W ramach standardowej konserwacji należy raz w roku wyczyścić okucia z kurzu i naoliwić wszystkie ruchome części oraz miejsca ryglowania. Używaj do tego smaru i oleju maszynowego bez zawartości żywic oraz kwasów. Korzystaj wyłącznie z takich środków czyszczących i konserwujących, które nie pogarszają ochrony antykorozyjnej.
