Okna dźwiękoszczelne, czyli o wysokiej izolacyjności akustycznej, mają ogromny wpływ na komfort domowników. Okna o wysokiej dźwiękoszczelności są szczególnie istotne w miejscach o dużym natężeniu hałasu, takich jak obszary miejskie, sąsiedztwo ulic o dużym ruchu samochodowym, torów kolejowych czy lotnisk. Wyjaśniamy, na czym polega izolacyjność akustyczna okien dźwiękochłonnych i które z nich wybrać, żeby pozbyć się hałasu.
Dźwiękoszczelność – co oznacza?
Termin „dźwiękoszczelność” w odniesieniu do okien oznacza zdolność okna do ograniczania przenikania dźwięków z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia lub odwrotnie. Jest to miara skuteczności okna w izolacji akustycznej.
Standardy oceny dźwiękoszczelności okien obejmują różne testy laboratoryjne, które mierzą zdolność okna do tłumienia dźwięków o różnych częstotliwościach. Oceny te są wyrażane w decybelach (dB), gdzie wyższe wartości oznaczają lepszą dźwiękoszczelność.
Okna dźwiękoszczelne – na czym polega izolacyjność akustyczna?
Dźwiękoszczelność okna jest wyrażana poprzez izolacyjność akustyczną, określaną za pomocą wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw. To miara redukcji dźwięku, jaką zapewniają okna, wyrażona w decybelach (dB). Im wyższa wartość Rw, tym większą ochronę przed hałasem zapewnia okno.
Przykładowo: okno o Rw równym 46 dB będzie lepiej izolowało pomieszczenie przed hałasem, niż okno o Rw wynoszącym 44 dB.
Jak mierzy się poziom izolacyjności akustycznej Rw?
Wskaźnik Rw mierzony jest w laboratorium przy użyciu standaryzowanych procedur testowych. Podczas testów okno jest wystawiane na różne poziomy dźwięku, a następnie mierzy się poziom dźwięku po stronie przeciwnie położonej do źródła dźwięku. Różnica między poziomem dźwięku po dwóch stronach okna daje wartość Rw.
Dla przykładu: jeśli poziom dźwięku na zewnątrz wynosi 70 dB, natomiast jego natężenie po przeciwnej stronie okna to 30 dB, wartość Rw wynosi wówczas 40 dB.
Od czego zależy dźwiękoszczelność okna?
Dźwiękoszczelność okna zależy od kilku czynników, takich jak grubość i rodzaj szkła, jakość ramy okiennej, szczelność połączeń między elementami konstrukcyjnymi oraz liczba i rodzaj zastosowanych uszczelek. Duże znaczenie dla efektywnej izolacji akustycznej ma też sposób i jakość wykonania montażu okna w budynku.
Jakie parametry mają okna dźwiękoszczelne?
Wartości Rw dla stolarki dźwiękoszczelnej wahają się zwykle w deklaracjach producentów okien pomiędzy 36 a 40 dB. Przykładami okien, których poziom izolacyjności akustycznej daleko wykracza poza ten przedział, są np. modele Viva 83 lub AluViva 102. Wartości Rw dla tych okien wynoszą aż 48 dB.
Jakie okna dźwiękochłonne wybrać?
Im wyższy poziom izolacyjności akustycznej okna, tym większe natężenie dźwięku będziemy w stanie zniwelować. Dlatego warto wybrać stolarkę okienną, która posiada jak najwyższy parametr Rw – to zapewni nam największy komfort akustyczny.
Ruchliwa ulica generuje hałas nawet na poziomie 80 dB. Dźwięki, które słychać w domu umiejscowionym blisko lotniska, dochodzą do 100 dB. W takich lokalizacjach liczy się możliwość redukcji nawet jednego decybela.
Komfort akustyczny – dlaczego poziom hałasu ma takie znaczenie?
Poziom hałasu ma bezpośredni wpływ na komfort, a nawet zdrowie domowników. Poziom poniżej 35 dB jest nieszkodliwy dla ludzi, wskazany w pracy wymagającej szczególnego skupienia. Dźwięk w zakresie 35 – 70 dB powoduje już zmęczenie układu nerwowego, utrudnia wypoczynek i zasypianie. Przy hałasie o natężeniu 70 – 85 dB znacznie obniża się efektywność pracy, a długotrwałe narażenie na taki hałas może być szkodliwe dla zdrowia, powodować nerwowość, problemy ze snem, a nawet uszkodzenie słuchu. Przy poziomie 85 – 130 dB będziemy mieć problem ze zrozumieniem mowy nawet z odległości 50 cm i wzrośnie ryzyko uszkodzenia słuchu. Hałas o wartości powyżej 130 dB powoduje znaczne ryzyko uszkodzenia słuchu oraz wystąpienia innych schorzeń organów wewnętrznych.
Redukcja poziomu głośności o 10 dB jest odczuwalna jak obniżenie hałasu o połowę. Dlatego warto sprawdzić parametr izolacji akustycznej przed zakupem okien!
Poziom natężenia dźwięku | Opis |
---|---|
<35 dB | Nieszkodliwy dla ludzi |
35-70 dB | Powoduje zmęczenie, utrudnia wypoczynek |
70-85 dB | Może być szkodliwy dla zdrowia |
85-130 dB | Ryzyko uszkodzenia słuchu |
130⩾ dB | Wysokie ryzyko uszkodzenia słuchu (oraz innych organów wewnętrznych) |
Czym się różnią okna dźwiękochłonne od dźwiękoszczelnych?
Terminologia związana z oknami i ich właściwościami dźwiękochłonnymi oraz dźwiękoszczelnymi bywa używana zamiennie, istnieje jednak różnica między tymi dwoma terminami.
Dźwiękoszczelność okien odnosi się do zdolności okna do zatrzymywania przenikania dźwięków z zewnątrz do wnętrza lub odwrotnie. Dźwiękoszczelne okno jest skonstruowane w taki sposób, aby minimalizować przenikanie dźwięków poprzez szczelne połączenia, zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, oraz wykorzystanie specjalnych szyb.
Dźwiękochłonność okien odnosi się do zdolności okna do pochłaniania lub tłumienia dźwięków wewnątrz pomieszczenia. Okno dźwiękochłonne może być wyposażone w specjalne materiały akustyczne, które absorbują dźwięki, zmniejszając ich rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń, w których chcemy zminimalizować echa lub ogólnie poprawić akustykę wewnętrzną.
Pragniesz ciszy, ale mieszkasz w głośnej okolicy? Potrzebujesz okien o wysokim poziomie izolacyjności akustycznej? Zgłoś się do naszych ekspertów, którzy doradzą Ci w wyborze najlepszej stolarki okiennej i drzwiowej!
Dbamy o komfort akustyczny w domach, mieszkaniach i biurach – dołączyliśmy do akcji „wycisz.to”. Poznaj szczegóły.