Co to jest okno kolankowe?
To okno złożone z dwóch elementów: części pionowej i części pochyłej zamontowanej w połaci dachowej. Konstrukcja pionowa zamontowana jest w fasadzie budynku. Jej górna krawędź styka się z dolną krawędzią części pochyłej, która zamontowana jest na dachu. Konstrukcja taka wygląda jak złamane okno, dlatego okna kolankowe nazywane są także oknami łamanymi. Okna kolankowe mogą być montowane w budynkach z dachami bezokapowymi lub we wnękach w dachu okapowym. Są wykonywane na bazie systemów fasadowych.
Okna łamane są produkowane z różnych materiałów, w tym z aluminium, które zapewnia sztywność konstrukcji i wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych. Istotnym czynnikiem związanym z montażem okna kolankowego jest zapewnienie ciągłości jego odwodnienia.
Jak otwierać okna łamane?
Sposoby otwierania okna kolankowego mogą być różne w zależności od tego, którą jego część zamierzamy otworzyć.
Część górna, czyli ta osadzona w dachu, może zawierać okno wychylne. Warto jednak mieć na uwadze, że jest ona szczególnie newralgiczna z punktu widzenia odwodnienia. Dlatego rekomendujemy, żeby ta część okna była nieotwierana.
Część dolna okna kolankowego, czyli osadzona w fasadzie budynku, zapewnia już znacznie większą swobodę w zakresie otwierania. To konstrukcja pionowa, która może być otwierana tak, jak standardowe okno rozwierne czy rozwierno-uchylne.
Więcej informacji dotyczących sposobów otwierania okien znajdziesz pod tym linkiem.
Okno kolankowe – zastosowanie
Okna łamane można spotkać na poddaszach domów jednorodzinnych. Zyskują one na popularności szczególnie w nurcie tzw. nowoczesnej stodoły.
Zalety i wady konstrukcji łamanych
Do zalet okien kolankowych z pewnością możemy zaliczyć elegancki i nowoczesny wygląd, który nadają one budynkom. Konstrukcja kolankowa, ze względu na dużą powierzchnię szyb, zapewnia w pomieszczeniach dużo naturalnego światła. W porównaniu ze standardowymi oknami dachowymi okna łamane zapewniają widok na świat nie tylko wtedy, kiedy stoimy przy oknie na poddaszu, ale również, gdy budzimy się w łóżku lub wygodnie odpoczywamy na fotelu.
Do wad zaliczymy przede wszystkim specyficzne warunki zabudowy okien łamanych, które uwzględniają konkretny kąt nachylenia dachu (od 15 do 90 stopni), określoną wysokość ścianki kolankowej (≥ 85 cm), czy konieczność zastosowania kołnierza uszczelniającego i obróbki blacharskiej na połączeniu z dachem. W zależności od swojej wielkości, okno może także wymagać w miejscu łączenia zamontowania dodatkowej podkonstrukcji.
Sprawdź więcej informacji związanych z możliwością montażu okien kolankowych w swoim domu i zgłoś się do jednego z naszych ekspertów! Wypełnij poniższy formularz, napisz wiadomość na adres zamowienia@filplast.pl lub zadzwoń pod numer +48 77 40 69 800.