Odpowiednia dbałość o stolarkę okienną zapewni nie tylko jej estetyczny wygląd, ale także przedłuży czas użytkowania okien. Choć konserwacja okien, w tym okien plastikowych, nie jest skomplikowaną czynnością, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą nam utrzymać je w jak najlepszym stanie przez wiele lat.
Okna PCV są zdecydowanie łatwiejsze w konserwacji niż okna drewniane. Poniżej przedstawiamy 4 proste kroki do utrzymania ich w dobrym stanie. Dowiedz się, jak je regulować, sprawdzić, czy są szczelne oraz jak zadbać o uszczelki.
1. Przed konserwacją okien: czyszczenie profili i szyb
Zanim przystąpimy do konserwacji, okna należy odpowiednio wyczyścić. W tym celu najlepiej wykorzystać środki czyszczące przeznaczone do mycia okien PCV. Jeśli nie masz ich w domu, możesz użyć zwykłego płynu do mycia naczyń lub innych ogólnodostępnych łagodnych środków myjących. Najlepiej sprawdzają się środki, które nie mają właściwości żrących ani ściernych. Jest to ważne, ponieważ środek myjący nie może uszkodzić powierzchni profilu okiennego. W innym wypadku mogą powstawać mikrouszkodzenia, w które będzie wnikał trudny do usunięcia brud. Lekkie zabrudzenia, spowodowane np. przez pył czy deszcz, wystarczy przetrzeć miękką szmatką oraz roztworem płynu do zmywania z ciepłą wodą.
Pamiętaj, aby dokładnie zmyć z ramy pozostałości mieszaniny złożonej z zanieczyszczeń, środka czyszczącego i wody. Mogą one reagować z powierzchnią, dlatego najlepiej na koniec przetrzeć je ściereczką nasączoną czystą wodą, a następnie suchą szmatką. Warto używać konserwujących środków pielęgnacyjnych, dzięki nim uzyskasz dodatkową ochronę przed brudem i wodą.
Polecane do mycia okien:
● płyn do mycia naczyń
● uniwersalny płyn czyszczący
● bezalkoholowy płyn do mycia okien
● czysta woda
Więcej informacji na temat mycia okien i szyb znajdziesz w tym materiale.
2. Regulacja okuć okien plastikowych
Teraz podpowiemy, jak przystąpić do przeglądu i prac konserwacyjnych okien plastikowych, w tym do regulacji okuć.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy regulacja jest konieczna, jest kilkukrotne otwarcie i zamknięcie okien. Jeśli te czynności wymagają użycia siły, mocnego dociskania lub szarpania, jest to znak, że najwyższa pora na dokonanie regulacji w Twoich oknach plastikowych. Dowiesz się jak to zrobić, oglądając nasz film. Więcej na temat samej regulacji okuć przeczytasz tutaj.
3. Konserwacja okuć i uszczelek okiennych
Aby zapewnić płynną, sprawną pracę ruchomych elementów okuć w oknach z plastiku należy je odpowiednio pielęgnować. Ruchome elementy okuć, takie jak zawiasy i rygle, należy nasmarować. Do tego zabiegu wykorzystaj odpowiedni olej – przeznaczony do konserwacji okuć, wazelinę techniczną lub smar silikonowy. Środki te często sprzedawane są w buteleczkach z dozownikiem ułatwiającym ich użycie.
Kolejnym elementem wymagającym okresowej konserwacji są uszczelki. Aby uszczelki w oknach PCV posłużyły wiele lat, należy je również pielęgnować, przynajmniej 1-2 razy w roku. Można w tym celu wykorzystać ten sam smar lub wazelinę, którymi konserwowane są okucia lub użyć preparatu do uszczelek okiennych i motoryzacyjnych. Po dokładnym umyciu uszczelek należy je nasmarować – w tym celu użyj miękkiej ściereczki, wetrzyj środek w uszczelki i pozostaw okna otwarte na około 20 minut, do całkowitego wyschnięcia.
4. Test szczelności okien
Po wykonaniu wszystkich prac związanych z konserwacją okien PCV warto jeszcze wykonać test szczelności okien lub inaczej test docisku. W tym celu między ramą okna i ościeżnicą połóż kartkę papieru, zamknij okno i spróbuj ją wyjąć. Jeśli kartkę możesz wyjąć swobodnie – okna wymagają wyregulowania. Pamiętaj też, że szczelność okien należy dostosować do pory roku. W zimie powinny być ściśle dopasowane, aby zapewniały odpowiednią termoizolację. Natomiast latem docisk powinien być luźniejszy, aby okna zapewniały mikrowentylację i cyrkulację powietrza.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Instrukcji konserwacji i użytkowania stolarki PVC.
W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z użytkowaniem okien skontaktuj się z naszymi doradcami lub skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego. Chętnie pomożemy!