Świadectwo energetyczne powinien uzyskać każdy, kto zamierza sprzedać bądź wynająć mieszkanie lub dom. Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej będzie dotyczyć właścicieli i zarządców budynków jedno- i wielorodzinnych, a także właścicieli mieszkań spółdzielczych. Ile kosztuje taki dokument? Co grozi w przypadku jego braku? Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? I czemu mają służyć?
Nowe przepisy dotyczące wymogu posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku od kwietnia 2023
Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku. Wcześniej wymóg posiadania certyfikatu energetycznego dotyczył jedynie właścicieli nieruchomości mieszkalnych, które powstały po 2009. Od 28 kwietnia 2023 r. certyfikaty energetyczne są wymagane również w przypadku starszych budynków. Przepisy zobowiązują właścicieli budynków do dołączania kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a także do umów na wynajem lub sprzedaży. Świadectwo energetyczne można dołączyć w formie papierowej albo elektronicznej. Jego wzór można pobrać tutaj.
Kogo dotyczy obowiązek wyrobienia świadectwa energetycznego?
Według starych przepisów wymóg posiadania certyfikatu energetycznego dotyczył właścicieli budynków jedno- i wielorodzinnych, które powstały po 2009 roku. Przepisy obowiązujące od 28 kwietnia 2023 r. nakładają ten obowiązek na właścicieli wszystkich budynków nowo wybudowanych oraz tych lokali, które są przedmiotem najmu lub sprzedaży. Warto zaznaczyć, że np. właściciel domu jednorodzinnego wybudowanego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu wciąż nie musi wyrabiać czy odnawiać certyfikatu energetycznego, jeśli nie zamierza sprzedawać lub wynajmować swojej nieruchomości. Z obowiązku tego wyłączone są również domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.
Co to jest świadectwo energetyczne budynku?
Świadectwo energetyczne budynku (inaczej: certyfikat lub paszport energetyczny) jest dokumentem potwierdzającym charakterystykę energetyczną budynku, lokalu lub jego części. Zawiera informacje o klasie energetycznej budynku i zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Certyfikat jest ważny przez 10 lat, ale należy go odnowić, jeżeli nieruchomość została poddana termomodernizacji polegającej np. na wymianie stolarki okiennej czy systemów ogrzewania.
W jakim celu wprowadzono obowiązek wykonywania certyfikatu energetycznego?
Przepisy dotyczące certyfikatu energetycznego wynikają z dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Świadectwo charakterystyki energetycznej ma na celu dostarczenie wiedzy na temat energochłonności domów i mieszkań. Informacje zawarte w certyfikatach będą znajdowały się w ogólnodostępnej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Baza pozwoli na porównywanie parametrów poszczególnych nieruchomości.
Co dokładnie znajduje się w certyfikacie energetycznym?
Certyfikat zawiera przede wszystkim wskaźnik EP – informację o nieodnawialnej energii pierwotnej, czyli roczne zapotrzebowanie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy. W certyfikacie muszą być też ujęte informacje dotyczące średniego współczynnika przenikania ciepła i zapotrzebowania budynku na energię końcową (EK).
Świadectwo określa, ile energii jest niezbędne do standardowego użytkowania budynku, biorąc pod uwagę zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody, ogrzania nieruchomości, klimatyzacji, wentylacji oraz oświetlenia (ten ostatni parametr dotyczy budynków niemieszkalnych). Wszystkie parametry podane są w kWh/m2/rok.
Świadectwo zawiera również zalecenia, jakie inwestycje budowlano-instalacyjne powinny zostać zrealizowane, aby zużycie energii w budynku lub jego części było znacząco niższe.
Kto może wystawić świadectwo energetyczne?
Lista upoważnionych osób, które mogą wystawić certyfikat energetyczny, znajduje się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. O wpisanie na tę listę mogą ubiegać się osoby, które ukończyły specjalistyczne studia lub posiadają uprawnienia budowlane. Szczegółowe warunki, jakie powinien spełnić specjalista zajmujący się wydawaniem certyfikatów, można znaleźć na stronie rządowej.
Koszt certyfikatu energetycznego
Koszt sporządzenia certyfikatu energetycznego zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju nieruchomości (dom lub mieszkanie), jej wielkości, lokalizacji, a także dostępności i kompletności dokumentacji technicznej. Szacuje się, że za wystawienie dokumentu trzeba będzie zapłacić od 300 do nawet 1500 zł.
Co grozi za brak świadectwa energetycznego?
Posiadanie świadectwa energetycznego może podlegać kontroli, np. podczas sprzedaży czy wynajmu mieszkania. Właścicielowi nieruchomości, który nie spełni tego obowiązku, grozi kara grzywny. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane ma ona wynieść kilka tysięcy złotych. Jej wysokość będzie ustalana każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.
Przygotowujesz się do termomodernizacji budynku i planujesz wymianę okien na energooszczędne?
Chcesz skorzystać z programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej?
Zgłoś się do naszego specjalisty, który pomoże Ci w doborze stolarki okiennej i drzwiowej o optymalnych parametrach.
Ja właśnie niedawno uzyskałam uprawnienia. Ubiegałam się o nie po studiach podyplomowych na WSKZ, bo docelowo chce pracować jako audytor. Myślę, że to teraz zawód na który będzie spore zapotrzebowanie.
Wiele na to wskazuje. Trendy związane z ekologią i coraz większy nacisk kładziony na oszczędność zasobów są tego najlepszym potwierdzeniem. W takim razie życzymy powodzenia!