Okna, podobnie jak wszystkie inne elementy wyposażenia domu, nie są wieczne. I chociaż wysokiej jakości, właściwie użytkowane i konserwowane okna mogą służyć nawet 20 lat lub dłużej, prędzej czy później warto rozważyć ich wymianę. Podpowiadamy, jak rozpoznać kiedy konieczna jest wymiana okien. Dzięki temu unikniesz kłopotów i zbędnych wydatków.
Czasami, zamiast wymiany okien można je po prostu naprawić. Jeśli problem z oknem jest niewielki, na przykład wymaga ono tylko wymiany uszczelki lub regulacji, naprawa będzie najlepszą opcją. Jednak wymiana poważniej uszkodzonego, wypaczonego lub pękniętego skrzydła okiennego, lub ramy jest zazwyczaj zdecydowanie lepszym pomysłem niż próba naprawy, która może pogorszyć sprawę.
Poniższe sygnały wskazują, że wymiana okien jest nieunikniona:
- Przeciągi i chłodne powietrze mimo zamkniętych okien
- Wysokie rachunki za energię
- Przecieki podczas deszczu
- Wiek okna – jak wszystko, również okna mają swoją datę przydatności
- Trudności przy otwieraniu pomimo regulacji
- Ocieranie o ramę okna podczas otwierania lub zamykania
- Uszkodzenia mechaniczne szyby, ramy lub skrzydła
Wymiana okien – czy to konieczne ?
Przeciągi i chłodne powietrze mimo zamkniętych okien
Czujesz przeciąg i powiewy wiatru przy zamkniętych oknach? To pierwszy z kilku sygnałów, że konieczna może być wymiana okien. Problem ten może mieć wiele przyczyn, takich jak wadliwy montaż, uszczelki, czy po prostu utrata przez okno jego fabrycznych właściwości. Nieszczelne okno poza irytującymi przeciągami potrafi generować duże straty ciepła, co przekłada się na znacznie wyższe koszty ogrzewania zimą oraz chłodzenia domu latem.
Utrata właściwości izolacyjnych okna to również ryzyko powstawania zawilgoceń. W efekcie może dojść do rozwoju grzybów i pleśni, które przede wszystkim szkodzą zdrowiu mieszkańców, a dodatkowo pogłębiają niszczenie stolarki okiennej.
Jeśli stojąc obok zamkniętego okna, czujesz zauważalny przeciąg, jest to prawdopodobnie pierwszy z kilku sygnałów, że czas zastanowić się nad wymianą okien.
Wysokie rachunki za energię
Czasem zdarza się tak, że z nieznanych nam przyczyn rachunki za energię rosną z każdym miesiącem. W takich przypadkach bardzo często przyczyną wzrostu kosztów może być to, że nasze okna przestały działać tak, jak powinny. Wymiana okien w domu na nowe, może pomóc obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jeśli stare okna były w złym stanie, a zamiast standardowych okien zdecydujemy się na okna energooszczędne, różnica w ponoszonych co miesiąc wydatkach będzie naprawdę znacząca.
Przecieki podczas deszczu
Zdarzyło Ci się podczas ulewnego deszczu odkryć powódź na parapecie? To zdecydowanie niezbyt przyjemne doświadczenie. To jeden z wyraźniejszych znaków, że nasze okna nie spełniają już swojej podstawowej roli – ochrony nas przed zmiennymi warunkami pogodowymi – i nadają się do wymiany. W sytuacji regularnie pojawiających się przecieków dobrze jest wezwać fachowca, żeby wprawnym okiem ocenił skalę problemu. Wymiana okien w takim przypadku jednak najprawdopodobniej będzie niezbędna.
Żywotność okien
Prawidłowo zamontowane, regularnie konserwowane i zadbane okna mogą służyć nawet 20 lat i więcej. Jednak nawet najlepsze okna w związku ze starzeniem komponentów mogą zacząć tracić swoje właściwości. Może to następować powoli i niezauważalnie oraz nagle, jak chociażby wspomniane wcześniej przecieki. Jeśli wiek okien przekroczył już ponad 20 lat, jest to dobry moment na przygotowanie się do ich wymiany.
Trudności przy otwieraniu
Trudności w otwieraniu lub zamykaniu okien mimo regulacji? Okna, które nie zostały poprawnie zamontowane, mają tendencję do problemów z opadaniem konstrukcji, co utrudnia ich otwieranie i zamykanie. Nie chodzi tylko o wygodę. Jeśli skrzydła okienne nie zamykają się prawidłowo, możesz nie być w stanie ich zablokować. To będzie miało wpływ na bezpieczeństwo Twojego domu.
Ochrona przed hałasem
Komfort życia we własnym domu to podstawa funkcjonowania. Jeśli mimo zamkniętych okien, będąc w środku, doskonale słyszysz przejeżdżające samochody, szczekanie psa czy krzyczące na placu zabaw dzieci, o komfort może być trudno. Wysokie natężenie niechcianych dźwięków raczej nie poprawia samopoczucia. Nowe okna z podwójną lub potrójną szybą izolowane argonem mogą bardzo znacząco zmniejszyć hałas docierający do wnętrza domu. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w ruchliwej okolicy lub przy często uczęszczanej drodze.
Parowanie
Jeśli zauważysz, że twoje okna są zaparowane w przestrzeni między szybami najprawdopodobniej uszczelki przestały skutecznie działać. Jeżeli przepuszczają wilgoć pomiędzy taflami szkła jednoznacznie wskazuje, że nie ma już pomiędzy nimi gazu izolacyjnego. Odpowiada on za zapewnienia izolacji termicznej okna. Parowanie w środku pakietu szybowego może mieć miejsce również wtedy, gdy szyba jest uszkodzona mechanicznie. W takich sytuacjach czasem można jeszcze wymienić sam pakiet szybowy. Jednak jeśli uszkodzenia są poważniejsze, potrzebna jest wymiana okien.
Czytaj więcej „Dlaczego okna parują”.
Czyste powietrze, a wymiana okien
Wiesz, że wymiana okien może okazać się konieczna, ale wahasz się przed podjęciem decyzji? Pamiętaj, że inwestycji nie musisz finansować sam.
Program dofinansowań “Czyste Powietrze”, to system wsparcia finansowego dla osób modernizujących swoje domy w celu zwiększenia efektywności energetycznej. W ramach programu można starać się o nawet 37 tys. zł dofinansowania na wymianę lub instalację okien, drzwi i bram garażowych.
Więcej na temat programu dofinansowań dowiesz się tutaj.