Firma Filplast znacząco zmniejszyła swój ślad węglowy, inwestując w nowoczesną infrastrukturę energetyczną.
– Nie ma planety B. Każda firma, szczególnie w przemyśle, powinna podejmować kroki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tegoroczne powodzie w Europie to kolejny dowód na zmiany klimatyczne, którym musimy przeciwdziałać – mówi Waldemar Filipowsky, prezes zarządu firmy.
Ochrona klimatu jest dla firmy nie tylko elementem odpowiedzialności społecznej, ale także wyrazem praktycznego podejścia do rosnących kosztów energii. Dzięki nowej infrastrukturze energetycznej Filplast obniżył zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na niższe koszty produkcji i korzystniejszą cenę wyrobów końcowych.
Inwestycja obejmowała wdrożenie kilku nowoczesnych rozwiązań energetycznych:
- Wymiana transformatora i przejście na zasilanie z poziomu średniego napięcia
Dzięki nowemu transformatorowi o mocy 1000 kVA firma korzysta z zasilania po stronie średniego napięcia, co pozwala na obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych, a jednocześnie przy ograniczonych możliwościach zasilania z punktu GPZ pozwala wprowadzić do sieci wewnętrznej „zieloną energię” wyprodukowaną przez nowo wybudowaną instalację fotowoltaiczną.
- Instalacja fotowoltaiczna
Firma rozbudowała swoją dotychczasową instalację fotowoltaiczną, dodając off-grid 500 kWp mocy do istniejących 100 kWp. Nowa instalacja znacząco zwiększa zdolność produkcji energii odnawialnej, co przekłada się na dalsze ograniczenie zużycia energii konwencjonalnej.
- System rezerwowego zasilania i-Hybrid 600
Filplast zainwestował także w nowoczesny system rezerwowego zasilania z funkcją magazynowania energii – i-Hybrid 600. To pierwsze zastosowanie tego typu systemu w branży stolarki okiennej, który wyróżnia się wysoką mocą UPS 600 kVA oraz pojemnością 0,870 MWh, z możliwością rozbudowy do 1,74 MWh. Nowa instalacja zapewnia nie tylko bezpieczeństwo energetyczne zakładów produkcyjnych, ale także większą efektywność energetyczną.
Dzięki nowej infrastrukturze już w pierwszych czterech miesiącach jej działania pobór energii elektrycznej został zredukowany o około 50% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2023. Zużycie energii zmniejszyło się ze 144 MWh do 74 MWh, co znacząco wpłynęło na redukcję emisji CO₂. Przyjmując wskaźnik emisji CO2 dla Polski na poziomie 0,73 tony CO2ekw/MWh, redukcja za pierwsze 4 miesiące wyniosła około 51 ton CO₂ekw.
W skali całego roku oszczędności wyniosą co najmniej 30%, co wpłynie na ograniczenie emisji CO₂ o około 113 ton CO2ekw. Oszczędność tę można zobrazować przykładami:
- 4520 drzew absorbujących CO₂
Przeciętne drzewo w Polsce pochłania około 25 kg CO₂ rocznie. Zatem 113 ton CO₂ to równowartość absorpcji przez około 4 520 drzew przez rok. Przyjmując, że średnio w Polskim lesie rośnie około 500 drzew na hektar, daje to powierzchnię około 9 hektarów lasów czyli około 13 boisk piłkarskich.
- 941 667 km przebiegu samochodu osobowego
Typowy samochód emituje około 120 g CO₂ na każdy przejechany kilometr. Oszczędność na poziomie 113 ton CO₂ to odpowiednik nieprzejechania około 941 667 km przez taki samochód, co odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika około 23 razy.
- Roczne zużycie energii przez 62 gospodarstwa domowe
Przy średnim rocznym zużyciu energii wynoszącym 2,5 MWh dla przeciętnego gospodarstwa domowego, produkcja tej ilości energii w Polsce odpowiada emisji około 1,825 ton CO₂. Oszczędność 113 ton to około 62 gospodarstw domowych rocznie, które mogłyby uniknąć emisji tej wielkości.
- 452 loty na trasie Warszawa–Londyn lub Warszawa-Antalya
Lot w jedną stronę z Warszawy do Londynu lub z Warszawy do Antalyi generuje około 250 kg CO₂ na osobę. Zatem 113 ton CO₂ to równowartość emisji z 452 lotów między tymi miastami – tyle osób dzięki tej inwestycji poleci na wakacje, nie obciążając środowiska.
Oszczędność energii odnawialnej oraz ograniczenie emisji CO₂ to korzyści nie tylko dla klimatu, ale również dla klientów firmy, którzy mogą świadomie wybierać produkty bardziej przyjazne środowisku.
Nie tylko energia odnawialna – zobacz, jak jeszcze wspieramy naszą planetę!