Masz już działkę i wybrany projekt domu? Czas na wybór okien! Mają one duży wpływ na to, czy dom będzie Twoim ulubionym miejscem na świecie. Tym bardziej że prawidłowo zamontowana i systematycznie konserwowana stolarka może służyć nam nawet kilkadziesiąt lat. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy wyborze odpowiednich okien do domu.
Stolarka do domu a widok za oknem
Zastanów się, jaki widok chcesz mieć za oknem. Co znajduje się w sąsiedztwie budowanego domu? Ulica, dom sąsiada, park, Twój ogród? Warto pamiętać, że podczas planowania rozkładu pomieszczeń, trzeba wziąć pod uwagę widok, który będzie towarzyszyć ich użytkownikom. Siłą rzeczy, to samo dotyczy okien.
Łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, gabinet, składzik czy cokolwiek masz w planach – wszystkie pomieszczenia mają inną charakterystykę. W każdym może być potrzebna inna ilość światła czy poziom prywatności. Możesz pomyśleć o fragmentach otoczenia swojego domu jak o obrazach, na które będziesz z tych pomieszczeń patrzeć.
Mamy to? Teraz, poprzez wybór odpowiedniego okna pomożemy Ci oprawić Twoje obrazy.
Jakie funkcje będą pełnić okna w Twoim domu?
Zdecyduj, które okna w domu powinny być jednocześnie drzwiami – tarasowymi lub balkonowymi, w których pomieszczeniach chcesz mieć największe przeszklenia, a w których wolisz mieć ograniczoną przezierność szyb (tzw. mleczne szyby, nie w pełni przezroczyste, polecamy przede wszystkim do łazienek, kotłowni i piwnic), a w których zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu okien przed ewentualnymi próbami włamania.
Okna na wschód czy zachód? Zaplanuj odpowiednią ekspozycję
Ile światła powinno wpadać do poszczególnych pomieszczeń? W których pomieszczeniach trzeba będzie się chronić przed zbyt silnym słońcem, a w których może brakować naturalnego światła? Wybierane do domu okna mają duży wpływ na późniejszy komfort życia. Chociaż niezauważalne, gdy są dobrze dopasowane i działają w pełni sprawnie, wadliwe okna w domu potrafią być bardzo uciążliwe, a co gorsze, generować również koszty. Poznaj więcej szczegółów o ekspozycji okien.
Okna PCV czy aluminiowe?
Teraz zastanów się, czy chcesz mieć stolarkę okienną wykonaną z PCV, czy z aluminium. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy.
Okna PVC to najbardziej ekonomiczny wybór. Dzięki szerokiej palecie oklein, m.in. łudząco oddających wygląd naturalnego drewna lub metali szlachetnych, można dopasować ich styl do każdego budynku.
Najwięcej możliwości konstrukcyjnych mają profile aluminiowe – są wytrzymałe, trwałe, pozwalają na zastosowanie dużych przeszkleń. Okna aluminiowe polecamy przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz oraz do pomieszczeń, w których zależy Ci na ich dużym rozmiarze. Największe przeszklenia uzyskasz przy oknach, których nie można otwierać ani uchylać (tzw. fix). Jeśli masz już zaplanowane jedno wyjście tarasowe, warto rozważyć również duże, stałe przeszklenie. Minusem tego rozwiązania jest utrudnione mycie, dlatego polecamy je przede wszystkim do pomieszczeń znajdujących się na parterze.
Naszą ofertę okien z profilami z aluminium możesz przejrzeć tutaj.
Sprawdź współczynnik przenikalności cieplnej
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze okien do domu jest ich zdolność do izolacji cieplnej. Sprawdź koniecznie współczynnik przenikania ciepła (Uw) – im niższa wartość, tym lepiej. Dobrej jakości okna PCV pomagają utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniu, co przekłada się na oszczędności energetyczne. Zachęcamy do zgłębienia tematu – zobacz więcej szczegółów związanych ze współczynnikiem przenikalności cieplnej okna.
Poznaj dźwiękoszczelność okien
Mieszkasz przy ruchliwej drodze, w niewielkiej odległości od torów lub w dużym mieście? Hałas, który dociera przez okna do domu, znacząco wpłynie na Twój komfort życia. Rekomendujemy w takich przypadkach okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Standardowe okna posiadają współczynnik izolacyjności (Rw) na poziomie 33 dB. Okna, w których Rw wynosi co najmniej 36 dB sprawią, że do pomieszczenia trafi aż dwukrotnie mniej dźwięków z zewnątrz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o izolacyjności akustycznej, sprawdź nasz wpis o dźwiękoszczelności okien.
Okna do domu a bezpieczeństwo
Do pokojów dziecięcych polecamy okna z bezpiecznymi szybami, które nawet po rozbiciu nie rozpryskują się i nie mogą zranić ostrymi odłamkami. Rozważ również klamkę z blokadą niepożądanego otwarcia. Wszelkie zabezpieczenia do okien sprawią, że będziesz spać spokojnie, kiedy Twoje pociechy będą grasować po domu.
A co z grasującymi złodziejami? Na nich też można znaleźć sposób! Warto w tym wypadku pomyśleć o stolarce, którą potocznie określa się mianem okien antywłamaniowych. Dzięki nim potencjalny intruz będzie miał nie lada kłopot podczas włamania – nawet przy użyciu specjalnych narzędzi.
Kliknij link, jeśli chcesz poznać więcej informacji związanych z oknami antywłamaniowymi.
Wejdź tutaj, jeżeli zależy Ci na szczegółach dotyczących zabezpieczeń do okien dla dzieci.
Jakie okna do domu? Dodatkowe porady
- Jeśli rolety, to tylko z napędem silnikowym, sterowane przyciskiem (włącznikiem), pilotem lub aplikacją. Tu nie warto oszczędzać. Wymiana systemu manualnego na automatyczny oznacza najczęściej konieczność wymiany całej rolety i doprowadzenia do okna kabla elektrycznego. Najczęściej wiąże się to z wykuwaniem otworów w ścianach.
- Planując taras, zapytaj o możliwość zabudowania go kiedyś jako oranżerii, czyli ogrodu zimowego.
- Szprosy dobrze wkomponowują się w projekty tradycyjne lub stylizowane na retro.
- Do sypialni polecamy rolety, ponieważ zapewniają największe zaciemnienie pomieszczeń. Do salonów i innych przestrzeni, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, rozważ żaluzje zewnętrzne, ponieważ umożliwiają łatwe sterowanie poziomem nasłonecznienia.
- Okna są wieloletnią inwestycją, nie warto oszczędzać na ich montażu. Wykonanie go zgodnie z rekomendacjami producenta stolarki zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i gwarantuje długie, bezpieczne użytkowanie konstrukcji. Najlepszą metodą na zabezpieczenie okien pod względem izolacyjności termicznej jest tzw. ciepły montaż.
Czy warto oszczędzać na stolarce okiennej?
Podczas wyboru okien do domu oraz ich montażu możesz zdecydować się na wersję ekonomiczną i zrezygnować z zakupu dodatków w rodzaju rolet, żaluzji czy moskitier. Lepiej jest jednak poprosić doradcę o zaplanowanie w Twoim domu takich rozwiązań, które mogą zostać uzupełnione w przyszłości. Nie zmienisz np. izolacyjności okien – wymiana pakietu szybowego na energooszczędny nie zawsze jest możliwa i wiąże się z dużymi kosztami. Poza tym na szczelnych oknach w domu zyskujesz przez cały czas – poprzez niższe rachunki za ogrzewanie.
Jaki z tego morał? Są rzeczy, na których można zaoszczędzić. Niestety są również takie, na których oszczędzać nie warto, ponieważ będą Cię irytować codziennie lub okażą się bardzo drogie przy próbie wymiany za kilka lat.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Możesz również wypełnić krótki formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej, a my odezwiemy się do Ciebie, jak najszybciej!