Wybór okien to zdecydowanie jedna z najważniejszych decyzji podczas inwestycji w dom jednorodzinny. Prawidłowo zamontowane i konserwowane okna w domu mogą być użytkowane nawet kilkadziesiąt lat.
Jeśli masz już działkę i wybrany projekt domu, czas na zaplanowanie okien! Mają one duży wpływ na to, czy dom będzie Twoim ulubionym miejscem na świecie. Jednak aby wiedzieć, jakie okna do domu wybrać, trzeba sobie zadać najpierw szereg bardzo istotnych pytań.

Od czego zaczynamy?
Lokalizacja budynku i jego otoczenie
Zastanów się, jaki widok chcesz mieć za oknem. Co znajduje się w sąsiedztwie budowanego domu? Ulica, dom sąsiada, park, Twój ogród? Warto pamiętać, że podczas planowania rozkład pomieszczeń, trzeba wziąć pod uwagę widok, który będzie towarzyszyć ich użytkownikom. Siłą rzeczy, to samo dotyczy okien.
Łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, gabinet, składzik czy cokolwiek masz w planach – wszystkie pomieszczenia mają inną charakterystykę. W każdym może być potrzebna inna ilość światła czy poziom prywatności. Możesz pomyśleć o fragmentach otoczenia swojego domu jak o obrazie, na który będziesz z tych pomieszczeń patrzeć.
Mamy to? Teraz, poprzez wybór odpowiedniego okna pomożemy Ci oprawić Twoje obrazy.

Jak chcesz korzystać z pomieszczeń?
Zdecyduj, które okna w domu powinny być jednocześnie drzwiami – tarasowymi lub balkonowymi, w których pomieszczeniach chcesz mieć największe przeszklenia, a w których wolisz mieć ograniczoną przezierność szyb (tzw. mleczne szyby, nie w pełni przezroczyste, polecamy przede wszystkim do łazienek, kotłowni i piwnic), a w których zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu okien przed ewentualnymi próbami włamania.
Północ, południe, wschód czy zachód?
Ile światła powinno wpadać do poszczególnych pomieszczeń? W których pomieszczeniach trzeba będzie się chronić przed zbyt silnym słońcem, a w których może brakować naturalnego światła? Wybierane do domu okna mają duży wpływ na późniejszy komfort życia. Chociaż niezauważalne, gdy są dobrze dopasowane i działają w pełni sprawnie, wadliwe okna w domu potrafią być bardzo uciążliwe, a co gorsze, generować również koszty. Nasi Doradcy ds. Stolarki Budowlanej chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem i pomogą Ci wybrać najlepsze okna do Twojego domu!

Dopasowanie do architektury i stylu budynku
Teraz zastanów się, czy chcesz mieć okna z PVC, czy z aluminium. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy.
Okna PVC to najbardziej ekonomiczny wybór. Dzięki szerokiej palecie oklein, m.in. łudząco oddających wygląd naturalnego drewna lub metali szlachetnych, można dopasować ich styl do każdego budynku.
Najwięcej możliwości konstrukcyjnych mają profile aluminiowe – są wytrzymałe, trwałe, pozwalają na zastosowanie dużych przeszkleń. Okna aluminiowe polecamy przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz oraz do pomieszczeń, w których zależy Ci na ich dużym rozmiarze.
Naszą ofertę okien z profilami z aluminium możesz przejrzeć tutaj.

Błędy, za które płaci się dwa razy
– pierwszy raz podczas podjęcia błędnej decyzji, drugi raz podczas wymiany na lepsze rozwiązanie.
Są rzeczy, na których można zaoszczędzić. Niestety, w tej grupie są również takie, na których oszczędzać nie warto, ponieważ będą Cię irytować codziennie lub okażą się bardzo drogie przy próbie wymiany za kilka lat.
Podczas wyboru okien do domu oraz ich montażu możesz zdecydować się na wersję ekonomiczną i zrezygnować z zakupu dodatków w rodzaju rolet, żaluzji czy moskitier. Lepiej jest jednak poprosić doradcę o zaplanowanie w Twoim domu takich rozwiązań, które będą mogły zostać uzupełnione w przyszłości.
Nie zmienisz izolacyjności okien – wymiana pakietu szybowego na bardziej energooszczędny lub dźwiękoszczelny nie zawsze jest możliwa, a zawsze wiąże się z kosztami tylko nieznacznie niższymi niż przy zakupie nowych okien. Poza tym na szczelnych oknach w domy zyskujesz przez cały okres ich użytkowania, ponieważ płacisz niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Chętnie udzielą wszelkich potrzebnych informacji, aby umożliwić Ci dobranie idealnych okien do Twojego domu.
Kilka uniwersalnych rad
- Jeśli rolety, to tylko z napędem silnikowym, sterowane przyciskiem (włącznikiem), pilotem lub aplikacją. Tu nie warto oszczędzać. Wymiana systemu manualnego na automatyczny oznacza najczęściej konieczność wymiany całej rolety i doprowadzenia do okna kabla elektrycznego. Najczęściej wiąże się to z wykuwaniem otworów w ścianach.
- Planując taras, zapytaj o możliwość zabudowania go kiedyś jako oranżerii (tak, ogrody zimowe też mamy w swojej ofercie).

- Największe przeszklenia uzyskasz przy oknach, których nie można otwierać ani uchylać (tzw. fix). Jeśli masz już zaplanowane jedno wyjście tarasowe (do tego polecamy nasze systemy tarasowe z aluminium), warto rozważyć również duże, stałe przeszklenie. Minusem tego rozwiązania jest utrudnione mycie, dlatego polecamy je przede wszystkim do pomieszczeń znajdujących się na parterze.
- Szprosy dobrze wkomponowują się w projekty tradycyjne lub stylizowane na retro.
- Mieszkasz przy ruchliwej drodze, w niewielkiej odległości od torów lub w dużym mieście? Hałas, który dociera przez okna do domu, znacząco wpłynie na Twój komfort życia. Rekomendujemy w takich przypadkach okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Standardowe okna posiadają współczynnik izolacyjności (Rw) na poziomie 33 dB. Okna, w których Rw wynosi co najmniej 36 dB sprawią, że do pomieszczenia trafi aż dwukrotnie mniej dźwięków z zewnątrz.

- Do pokojów dziecięcych polecamy okna z bezpiecznymi szybami, które nawet po rozbiciu nie rozpryskują się i nie mogą zranić ostrymi odłamkami. Rozważ również klamkę z blokadą niepożądanego otwarcia.
- Do sypialni polecamy rolety, ponieważ zapewniają największe zaciemnienie pomieszczeń. Do salonów i innych przestrzeni, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, rozważ żaluzje zewnętrzne, ponieważ umożliwiają łatwe sterowanie poziomem nasłonecznienia.
- Okna są wieloletnią inwestycją, nie warto oszczędzać na ich montażu. Wykonanie go zgodnie z rekomendacjami producenta stolarki zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i gwarantuje długie, bezpieczne użytkowanie konstrukcji.