Ogród zimowy kojarzony jest głównie z elegancką dobudówką na tarasie, która pełni rolę oranżerii (zwanej też pomarańczarnią). Coraz częściej inwestorzy budują go jednak z myślą o wykorzystaniu go jako dodatkowego pokoju – jadalni czy salonu. Z czego jest zbudowany ogród zimowy? Jakie może pełnić funkcje? I ile kosztuje taka szklana konstrukcja? Podajemy najważniejsze informacje.
Z czego składa się ogród zimowy?
Ogród zimowy to konstrukcja wykonana z pakietów szybowych połączonych profilami z aluminium lub PVC. Ogrody zimowe mogą być dobudowane do bryły domu lub wolnostojące. Z wyglądu ogrody zimowe przypominają szklarnie, ale są od nich znacznie stabilniejsze, poza tym w odróżnieniu od nich zawsze są postawione na fundamentach i zwykle są ogrzewane.
Istotnymi elementami konstrukcyjnymi ogrodów zimowych są również drzwi przesuwne, które zapewniają komfortowe wyjście na zewnątrz i osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza podczas upałów i zapewniają domownikom większą prywatność.
Dach ogrodu powinien być nachylony pod kątem co najmniej 4 stopni, aby umożliwić odprowadzanie z niego wody i śniegu. Najczęściej jest wykonany z szyb hartowanych – odpornych na uderzenia gradu i obciążenie śniegiem.
Jak podkreśla Paweł Majer, konstruktor ogrodów całorocznych, inwestorzy w zdecydowanej większości wybierają do swoich zabudowań drzwi podnoszono-przesuwne (HST), które są łatwe w obsłudze i można zastosować w nich bardzo duże przeszklenia.
– W przypadku osłon przeciwsłonecznych do ścian bocznych najczęściej wybierane są żaluzje fasadowe i rolety typu screen. Z kolei na dachu dobrze sprawdzają się markizy – tłumaczy ekspert.
Maksymalna wielkość ogrodu zimowego, do której nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wynosi 35 m². Jeżeli zmieścimy się w tym limicie, budowę należy zgłosić jedynie do starostwa powiatowego. Powierzchnia najczęściej zamawianych ogrodów wynosi od kilkunastu do trzydziestu m², dlatego te przepisy stanowią duże ułatwienie dla większości inwestorów.
Jakie szyby sprawdzą się najlepiej w ogrodzie zimowym
Zarówno ściany, jak i dach konstrukcji najczęściej wykonane są z niskoemisyjnego szkła, które dobrze izoluje ciepło i zapewnia wysoką przezierność szyb. Najczęściej stosuje się wysokoenergooszczędne pakiety trzyszybowe.
Jakie szyby na dach ogrodu zimowego
Nieodłącznym elementem każdego ogrodu zimowego są też wzmacniane pakiety szybowe, które służą do zadaszenia konstrukcji. Składają się one najczęściej ze szkła hartowanego i szyby klejonej. Takie połączenie daje wysoką odporność na czynniki zewnętrzne.
Wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie szyb samoczyszczących, które ułatwiają pielęgnację i konserwację ogrodu przez cały rok.
Szyby widoczne dla ptaków
Coraz większą popularnością cieszą się też specjalne szyby, które są widoczne dla ptaków. Zwykłe szkło jest dla ptaków bardzo niebezpieczne, ponieważ ptaki go nie widzą i zdarza się, że się z nim zderzają. Szczególnie jeśli przeszklenia w budynkach są duże, a wnętrza za nimi są jasne, ptaki, widząc tor lotu za szybą, a nie widząc szyby, uderzają w nią z całym impetem. Równie niebezpieczne dla ptaków są szyby, które odbijają obraz jak lustra. Ptaki widzą w nich odbicie nieba lub drzew i często giną w zderzeniu ze szklaną przeszkodą.
Powierzchnia szyb widocznych dla ptaków pokryta jest specjalną, przezroczystą dla ludzkiego oka, powłoką zbudowaną na wzór pajęczyny, która odbija promienie UV. Ptasie oczy mają wysoką wrażliwość na światło UV, dlatego mogą dzięki tym odbitym promieniom dostrzec przeszkodę, podobnie jak dostrzegają zwykłe pajęczyny odbijające światło.
Gdzie postawić ogród zimowy?
Jeżeli zależy nam na niższych kosztach budowy ogrodu zimowego, dobrą lokalizacją będzie wnęka narożna pomiędzy ścianami budynku. Dzięki temu ograniczymy liczbę szklanych ścian, na które składa się ogród zimowy. Dodatkowym plusem tego rozwiązania są również niższe koszty ogrzewania ogrodu, gdyż większa część jego powierzchni przylega do ciepłej fasady budynku.
Jeżeli chcemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się ogrodu latem, warto rozważyć jego lokalizację od strony północnej. Dobrym pomysłem będzie także kierunek wschodni, który zapewni mocne nasłonecznienie tylko do godzin południowych. Z drugiej strony, jeżeli traktujemy ogród zimowy jako oranżerię, maksymalne naświetlenie w okresie zimowym może okazać się dużym atutem. Wtedy warto rozważyć kierunek południowy lub zachodni. Więcej o wyborze okien w zależności od ekspozycji na słońce piszemy tutaj.
Najważniejsze funkcje
Ogród zimowy na tarasie pełni zazwyczaj funkcję przydomowej oranżerii idealnej do całorocznej uprawy roślin śródziemnomorskich i egzotycznych. To wymarzone miejsce m.in. dla cytrusów, kaktusów, oleandrów, laurów, czy granatowców. Wymienione rośliny bez przeszkód przetrwają chłodniejszą porę roku, nawet jeśli nasz ogród nie jest ogrzewany. Termometr wewnątrz pomieszczenia powinien wskazywać wtedy temperaturę około 10°C.
Rośliny sobie poradzą, ale co z komfortem domowników? Jeżeli chcemy, żeby ogród służył nam jako taras zimowy, warto zamontować w nim ogrzewanie. Paweł Majer podkreśla, że coraz więcej osób traktuje to pomieszczenie, jak dodatkowy pokój w domu, który wprowadza nieco ekstrawagancji w architekturze całego budynku. – Wielu inwestorów urządza w ogrodzie zimowym salon lub jadalnię. Niektórzy stawiają tam nawet jacuzzi, które pozwala na relaks w otoczeniu egzotycznych roślin – wyjaśnia konstruktor ogrodów zimowych Filplast.
Jakie ogrzewanie na tarasie zimowym?
Zamontowanie ogrzewania w ogrodzie zimowym zapewni namiastkę lata w trakcie chłodniejszych dni. Niezależnie od tego, czy mamy w planach stworzenie całorocznej oranżerii, czy urządzenie nowego, oszklonego pomieszczenie w domu, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego. Jeśli wybierzemy jednak tradycyjne grzejniki, dobrze sprawdzą się niskie konwektory ulokowane wzdłuż szklanych ścian. Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż kominka, który nie tylko pozwala na docieplenie pomieszczenia, ale wprowadza również niepowtarzalny nastrój.
Jaki jest koszt ogrodu zimowego?
Cena ogrodu zimowego zależy od wielu czynników, m.in. jego powierzchni, materiału, z którego wykonana jest konstrukcja, rodzaju zastosowanych szyb czy sposobu wykończenia.
Cena przykładowego ogrodu zimowego z aluminium o powierzchni 4 m x 3 m, dobudowanego do ściany domu o parametrach dostosowanych do strefy obciążenia śniegiem 90 kg/m², wynosi ok. 85 000 – 100 000 zł netto.
Kwota ta obejmuje m.in. koszty:
- konstrukcji ogrodu wraz z montażem,
- zastosowania szkła hartowanego i niskoemisyjnego na dachu,
- przygotowania fundamentu,
- wykonania ogrzewania podłogowego,
- wykonania okładziny (płytek).
Planujesz zakup ogrodu zimowego?
Skontaktuj się z naszym ekspertem i poznaj więcej szczegółów
dotyczących optymalnych parametrów dla ogrodu zimowego w Twoim domu.
Zadzwoń, napisz lub wypełnij ekspresowy formularz!
Paweł Majer
Konstruktor ogrodów zimowych
tel.: 724 949 432
e-mail: pawel.majer@filplast.pl
Dzień dobry,
Proszę o wstępną wycenę ogrodu zimowego całorocznego, dach jednospadowy, drzwi przesuwne HST, itp. W razie pytań prosze o telefon na numer 786-243-968
Panie Bartłomieju, dziękujemy za zainteresowanie. Przekazaliśmy Pana namiary do naszego specjalisty, który odpowiada w naszej firmie za ogrody zimowe. Wkrótce będzie się z Panem kontaktował.
Pozdrawiamy
Zespół Filplast
Dzień Dobrym. Proszę o wycenę ogrodu zimowego. 3×8 z dachem jednospadowym.
Dziękujemy za zainteresowanie naszym produktem! Niebawem skontaktuje się z Panem nasz specjalista, który przedstawi możliwe rozwiązania i wycenę.
Pozdrawiamy
Zespół Filplast
Dzień dobry, zastanawiam się nad ogrodem zimowym z dachem szklanym lub z zastosowaniem zwykłego pokrycia dachowego jak w całym budynku,poproszę o wycenę ogrodu zimowego o wymiarach 3 x 5m tych dwóch przypadków. Z góry dziękuję .
Dzień dobry,
przekazaliśmy Pani zapytanie do naszego specjalisty zajmującego się ogrodami zimowymi. Skontaktuje się z Panią najszybciej, jak to możliwe.
Pozdrawiamy
Zespół Filplast
Dzień Dobry,
. Proszę o wstepna wycenę ogrodu zimowego. 5×8 z dachem jednospadowym, umieszczony do rogu budynku tzn. tylko 2 sciany. Z gory dziekuje.
Dzień dobry, dziękujemy za zainteresowanie naszym produktem.
Czy możemy prosić o adres email lub numer telefonu? Dzięki temu skontaktujemy się i przekażemy więcej szczegółów.
Pozdrawiamy
Zespół Filplast