Okna narożne to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się w nowym budownictwie. Szczególnie często wybierane jest do kuchni. Jakie są jego plusy i z czego wynika ta moda?
Zalety i wyzwania związane z oknami narożnymi
Okna narożne to stosunkowo nowe rozwiązanie w budownictwie, które dobrze akcentuje nowoczesny i elegancki charakter domu. Najczęściej stosowane są w kuchni. Tworzą duże przeszklenia, które nie tylko świetnie współgrają z modernistyczną bryłą budynku, ale również z tradycyjną architekturą. Sprawiają, że wnętrza są jaśniejsze, nabierają więcej „lekkości” i zyskują więcej naturalnego światła. Dzięki nim dom wydaje się bardziej przestronny, a jego bryła wyróżnia się na tle innych budynków – szczególnie tych, które zostały wykonane w bardziej klasycznej odsłonie. Okna narożne są jednak droższe od tradycyjnej stolarki, a sam ich montaż musi być poprzedzony zastosowaniem odpowiednich rozwiązań projektowych. Należą one bowiem do tych elementów budynku, które wymagają wdrożenia specjalnych działań w trakcie budowy np. związanych ze wzmocnieniem stropu. Bez odpowiednich rozwiązań na etapie budowy montaż okien narożnikowych w gotowym budynku może się okazać niemożliwy ze względu na bariery konstrukcyjne. Przed wyprodukowaniem stolarki narożnej niezbędny jest także wgląd w przekrój kondygnacji, co pozwoli na zaprojektowanie okien o odpowiednich parametrach.
Rodzaje okien narożnych – czy mogą być otwierane?
Okna ze słupkiem
Dwie kwatery okna na ścianach bocznych są połączone narożnym profilem. W łączeniu szyb zastosowany jest także silikon odporny na działanie promieni UV. Zaletą okirn ze słupkiem jest możliwość otwierania jednego ze skrzydeł, dzięki czemu bez problemu wywietrzymy pomieszczenie. Łączenie okien jest możliwe pod wieloma kątami: od 45 stopni, aż do kąta rozwartego. Okna ze słupkiem, ze względu na sposób otwierania, dzielimy na: rozwierane, uchylne, rozwierano-uchylne, odstawne oraz fix (stałe, bez możliwości otwierania).
Okna narożne bez słupka (ze stepem)
Złożone z dwóch tafli szkła, które nachodzą na siebie i nie są przedzielone żadną belką czy profilem. Tutaj również stosuje się silikon odporny na promieniowanie UV – widoczny jednak jako czarny odcień w miejscu łączenia szyb, zapewniając dodatkowe uszczelnianie okna. Tego typu zespolenie nazywamy łączeniem na step. Zaletą konstrukcji stepowanej jest większa szklana powierzchnia, co sprawia, że do pomieszczenia trafia więcej światła, a sam dom wygląda dzięki temu bardziej nowocześnie. W przeciwieństwie do okien ze słupkiem okna stepowane nie mogą się jednak otwierać.
Okna narożne w kuchni
Inwestorzy coraz częściej instalują okna narożne w kuchni, co daje dużą możliwość doświetlenia tego pomieszczenia. Większe przeszklenia podczas cieplejszych dni mogą jednak powodować mocniejsze nagrzewanie się kuchni, dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowo rolet, żaluzji czy wybór szyb przeciwsłonecznych stopsol. Możemy również tak zaplanować ekspozycję naszych pomieszczeń, żeby kuchnia była ulokowana od północy lub wschodu, dzięki temu również ograniczymy ilość promieni słonecznych, która wpada do tego pomieszczenia.
A jak ograniczyć zapachy, które unoszą się w trakcie gotowania? No właśnie! Tutaj dobrze sprawdzą się okna ze słupkiem, które możemy otwierać. Polecamy też naniesienie na okna innowacyjnej powłoki Pure Air, która skutecznie niweluje wszelkie zapachy i zanieczyszczenia powietrza w domu.
Warto odnotować, że coraz większą popularnością cieszą się także duże, narożne okna w salonie. Zamontowane w sąsiedztwie systemu tarasowego, mogą stworzyć efektowne, szklane przestrzenie.
Czy warto zamontować okna narożne?
Okna narożne mogą bardzo korzystnie wpłynąć na wygląd budynku i funkcjonalność wnętrz. Choć ich montaż wymaga większych przygotowań projektowych i wiąże się z wyższymi kosztami, efekt finalny często rekompensuje poniesione nakłady. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym stylu i efektywnym wykorzystaniu naturalnego światła, warto rozważyć tę opcję – zwłaszcza w nowym budownictwie, gdzie możliwości adaptacyjne są największe.
Rozważasz montaż okien narożnych?
Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zaproponują dla Ciebie rozwiązania „szyte na miarę”!
Wypełnij poniższy formularz lub skontaktuj się bezpośrednio.